Truskawki, porzeczki, agrest, aronia, jeżyny, maliny, jagody, żurawina – te wszystkie owoce nazywamy owocami jagodowymi. Charakteryzują się pięknymi kolorami i wyjątkowym smakiem…a jakie są ich właściwości prozdrowotne?

Czy owoce jagodowe są zdrowe?

W badaniach epidemiologicznych wykazano, że ich spożywanie może mieć działanie ochronne przed chorobami przewlekłymi, chorobami układu krążenia, nowotworami oraz poprawiać funkcje poznawcze (np. pamięć u starszych osób). Poznaj 5 powodów, dla których warto zacząć je jeść już teraz:

  1. Owoce jagodowe są niskokaloryczne i są dobrym dodatkiem dla osób borykających się z zaburzeniami gospodarki cukrowej – nie tylko charakteryzują się niską zawartością węglowodanów, ale regularnie spożywane poprawiają również wrażliwość na insulinę oraz przyczyniają się do obniżania stężenia glukozy we krwi.
  2. Znajdziemy w nich sporo błonnika pokarmowego, który ma szereg prozdrowotnych właściwości, m.in. zmniejsza ryzyko wystąpienia raka jelita grubego i powstawania kamieni żółciowych. Obniża także stężenie triglicerydów we krwi i ma działanie przeciwnadciśnieniowe. Ze względu na to, że pęcznieje w przewodzie pokarmowym (przez wiązanie wody), zmniejsza uczucie głodu. Dzienne zapotrzebowanie dorosłego człowieka na błonnik wynosi 20-40 g. Maliny w 100 g mają go aż 6,5 g!
  3. Mają działanie przeciwzapalne, za sprawą zawartych w nich przeciwutleniaczy (bogate są m.in. w antocyjany, kwas elagowy i resweratrol). 
  4. Dzięki zawartości polifenoli i polisacharydów owoce jagodowe mogą poprawiać naszą odporność.
  5. Są bogactwem witamin! Szklanka truskawek pokrywa w 150% zapotrzebowanie na witaminę C. Ona razem z witaminą E (również w znacznych ilościach występującą w owocach jagodowych) jest naturalnym antyoksydantem.

Ciekawostka!

Jednym z owoców jagodowych jest żurawina – uwaga na jej suszoną formę powszechnie występującą w sklepach- w składzie może być nawet 50% dodanego cukru!

Korzystajmy z sezonu na owoce jagodowe, póki możemy, jest całkiem długi! W maju zaczynają się truskawki, a w sierpniu możemy kupić np. dosyć cierpką, ale fantastycznie sprawdzającą się w koktajlach aronię. Oprócz koktajli możemy je dodawać np. do domowych lodów, sałatek, śniadań i deserów. 

Na koniec prosty przepis na pyszne domowe lody! 

Domowe lody z owoców jagodowych — przepis

Wystarczy zmiksować ze sobą wszystkie składniki:

  • 1 mrożonego banana (ok. 120 g)
  • 150 g mrożonych truskawek (można użyć tutaj dowolnych owoców jagodowych)
  • 1 jogurt skyr
  • 10 g masła orzechowego
  • opcjonalnie dowolną substancję słodzącą np. erytrytol

Lody najlepiej spożyć bezpośrednio po przygotowaniu.

Natalia Krupiak

@dietbynat

Cześć, to my, Zespół Carpatree. To właśnie tu, na naszym blogu znajdziesz najnowsze informacje o marce, naszych ambasadorach i wydarzeniach, w których bierzemy udział. Dodatkowo, zawsze czekać na Ciebie będą ciekawe informacje dotyczące treningów, odpowiedniego odżywiania, nowych produktów i promocji.