Bieganie to sport, który może uprawiać każdy, niezależnie od stanu konta czy dyspozycyjności czasowej. Mówi się, że są tylko dwa sposoby na rozpoczęcie biegania: lewą lub prawą nogą 🙂 Załóż wygodne buty i ruszaj razem z nami!

Jak złapać biegowego bakcyla?

Chodzi Ci po głowie, żeby zacząć biegać? Świetny pomysł! To jeden z najlepszych sposobów na polepszenie swojego życia. Bieganie to sport, który pozytywnie wpłynie zarówno na Twoje ciało, jak i umysł. Gdy je pokochasz, odmieni Twoje życie!

Każdy biegacz kiedyś zaczynał, stawiał pierwsze biegowe kroczki, mierzył się z masą wątpliwości podczas treningu. Gdy ja zaczynałam biegać jako nastolatka (czyli ponad 20 lat temu) niestety był to sport bardzo mało popularny. W mojej malutkiej wsi nie biegał NIKT prócz mnie – czułam się jak „zjawisko paranormalne”. Teraz na szczęście panuje „moda” na bieganie. Biegaczy się podziwia i nawet trochę im zazdrości – świetnie, że tak właśnie teraz to wygląda!

Bieganie – od czego zacząć?

Wyznacz sobie cel: Niech to nie będzie jakiś wielki, odległy cel. Powinno to być coś małego, ale coś, czego na tę chwilę nie możesz zrobić.

Takim czymś może być np. przebiegnięcie 30 minut bez przerwy na marsz (i bez potrzeby takiej przerwy, żeby ten bieg nie sprawił większej trudności). Żeby dojść do swojego celu wykonaj np. 3 treningi w tygodniu polegające na marszobiegach (czyli bieganie przeplatane marszem, gdy czujesz taką potrzebę), trwające około 30 minut. Jestem zdania, że ten sport powinien PRZEDE WSZYSTKIM CIESZYĆ. Nie rób nic na siłę, czerp radość z każdego kroku, podziwiaj widoki i rywalizuj tylko z sobą samym. Jeśli będziesz systematyczny/a efekty dadzą Ci niezwykłą satysfakcję, a ten pierwszy osiągnięty CEL i każdy kolejny będą przynosiły coraz więcej energii i nowych pomysłów.

Daj sobie czas: Cierpliwość to coś, czego powinniśmy mieć pod dostatkiem. Niektórym pewne rzeczy przychodzą szybciej, innym później. Trzeba się na to przygotować i nigdy się nie porównywać – jesteś wyjątkowy/a i to tylko kwestia czasu a osiągniesz swój cel. Zbyt mocne treningi, zbyt długie, zbyt częste mogą negatywnie wpłynąć na Twoją psychikę (zniechęcenie), jak i być przyczyną kontuzji, która skutecznie wykluczy Cię ze sportu na kilka ładnych tygodni. Pamiętaj, że robisz formę na lata, a nie tylko na sezon, więc po co się spieszyć? 🙂

Bieganie: jaki strój i gadżety wybrać?

Wystarczą buty i dobry strój: Tak, na początek to wystarczy! Wygodny strój i dobre nastawienie. Zaczynając jeszcze nie wiesz co Ci się przyda, co będzie Ci odpowiadało. Nie musisz mieć drogiego sportowego zegarka – wystarczy aplikacja w telefonie. Na gadżety przyjdzie czas 🙂

Mała rywalizacja?: Oczywiście! Gdy już będziesz czuł/a się biegając, jak ryba w wodzie, to dobrym pomysłem będzie zapisanie się na zawody biegowe. 5 lub 10 km na jakichś niewielkich zawodach organizowanych w Twojej okolicy będzie dobrym pomysłem. Poznasz wspaniałych ludzi (biegacze są zazwyczaj bardzo pozytywni i dobrze nastawieni do świata), pobiegniesz ile sił w nogach, pobijesz swój rekord a w nagrodę otrzymasz pamiątkowy medal – takie przeżycie budzi zawsze pozytywne emocje i napędza do działania.

Nie daj się zdołować!: Tak, jest to bardzo ważny punkt. Nie znam biegacza, który osobiście chociaż raz w życiu nie usłyszał pytania typu: „nie żal Ci kolan? Na starość na wózku wylądujesz” i raczej mało kto zrozumie, że cieszy Cię 235 miejsce na zawodach. Takie podejście jest notoryczne i jedyne co możemy zrobić, to przewietrzyć głowę podczas biegania od przestróg pseudo fachowców 😉

Podsumowanie

Zalety biegania dostrzeżesz już po kilku treningach. Twoja kondycja, zdrowie i samopoczucie będą coraz lepsze. Łamanie barier fizycznych i psychicznych będzie dodatkowo zwiększało Twoją pewność siebie. Dzięki bieganiu szybko zrzucisz kilogramy, ale też zmienisz swoje nawyki żywieniowe – będziesz podświadomie wybierać zdrowe batoniki w miejsce tuczących, a colę zamienisz na izotonik. Sylwetka stanie się atrakcyjniejsza, a endorfiny odmienią na lepsze Ciebie i Twoje życie! To co? Do dzieła!

Karolina Lewandowska

Cześć, to my, Zespół Carpatree. To właśnie tu, na naszym blogu znajdziesz najnowsze informacje o marce, naszych ambasadorach i wydarzeniach, w których bierzemy udział. Dodatkowo, zawsze czekać na Ciebie będą ciekawe informacje dotyczące treningów, odpowiedniego odżywiania, nowych produktów i promocji.