Co musisz wiedzieć o aktywności fizycznej w ciąży?

Dobroczynny wpływ aktywności fizycznej w ciąży jest potwierdzony wiedzą naukową oraz doświadczeniami kobiet. Współczesna medycyna coraz częściej zaleca aktywność od momentu poczęcia aż do porodu oraz odradza stosowania całkowitego reżimu łóżkowego.

Wskazane są różnorodne formy aktywności. Nie powinno zabraknąć zarówno treningów ogólnorozwojowych takich jak spacery, pływanie, pilates czy joga jak i ćwiczeń kierunkowo przygotowujących Cię do porodu na przykład oddechowych i rozciągających. Dobrze jest kontynuować aktywność znaną i uprawianą przed ciąża, oczywiście dostosowaną w formie i intensywności do Twojego stanu.

Co dają ćwiczenia w ciązy?

Korzyści jakie niesie za sobą aktywność fizyczna w ciąży są najlepszym argumentem do jej podjęcia.

  • Stosując odpowiednie ćwiczenia przygotujesz fizycznie ciało do porodu. Współczesny tryb życia czyli  praca biurowa, długie siedzenie w aucie, mało ruchu, powodują wiele napięć mięśniowych i ograniczeń ruchowych, które utrudniają sprawny poród
  • Kobiety aktywne w ciąży lepiej znoszą czas połogu i szybciej są gotowe do podjęcia aktywności po porodzie. Wiele ćwiczeń znajduje zastosowanie w regeneracji w pierwszych dniach połogu, więc dobrze żebyś wcześniej je poznała.
  • Złota maksyma głosi, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu typowych dolegliwości bólowych oraz niektórych jednostek chorobowych tj. cukrzyca ciążowa, depresja.
  • Istnieją badania potwierdzające, że dzieci kobiet aktywnych fizycznie są lepiej rozwinięte pod względem funkcji poznawczych. Wystarczy 20 minut dziennie, by korzyści aktywności mogło doświadczyć również dziecko.

Ciąża – na co zwrócić szczególną uwagę podczas treningów?

Ciąża to wyjątkowy stan, na początek zwróć uwagę na poniższe wskazówki. 

  • Nie podejmuj aktywności niosących za sobą ryzyko upadku, wstrząsów lub bezpośredniego zagrożenia zdrowiu. Wstrzymaj się od sportów ekstremalnych. 
  • Unikaj ćwiczeń obciążających przednią ścianę brzucha i mięśni dna miednicy. Ciąża wymaga specjalnego traktowania tych grup mięśniowych.
  • Podczas ćwiczeń w leżeniu tyłem zwróć uwagę na objawy wystąpienia zawrotów głowy i złego samopoczucia (jest to związane z uciskiem na żyłę główną dolną), gdy wystąpią  należy zmienić pozycję i zmodyfikować ćwiczenie. Jest to szczególnie niebezpieczne w zaawansowanej ciąży.
  • Dostosuj intensywność ćwiczeń. Umowne maksymalne tętno wynosi 140 ud/min. 
  • Nie zmuszaj się do treningu gdy masz gorszy dzień lub gdy czujesz, że Twoje ciało potrzebuje odpoczynku. Dostosuj trening do swojego samopoczucia.

Korzyści z treningów w ciąży dla dziecka

Dzieci kobiet trenujących w ciąży mają lepiej rozwinięte funkcje poznawcze czyli łatwiej im przyswoić nowe umiejętności, zapamiętać je a dzięki temu również poznawać świat. Warto wspomnieć, że poród jest dużym wysiłkiem nie tylko dla kobiety ale również dla dziecka. Umiejętność współpracy z dzieckiem podczas porodu poprzez odpowiednie oddychanie czy pozycje przyniesie obopólne korzyści. Przygotowując się do porodu pomagasz dziecku przyjść na świat. 

Nie trenowałam przed ciążą – czy mogę zacząć to robić?

Jeżeli nie byłaś aktywna przed ciążą istnieje większe ryzyko, że możesz mieć napięcia mięśniowe w biodrach i ograniczenia ruchowe. Elastyczne mięśnie i dobra mobilność w stawach są niezbędne do sprawnego porodu. Ciąża jest więc idealnym momentem by nad tym popracować. 

Na koniec najważniejsze, skonsultuj swoją aktywność z lekarzem lub położną prowadzącą ciążę.

Warto być aktywną mamą!

Magda Lewicka

beemom.pl

Cześć, to my, Zespół Carpatree. To właśnie tu, na naszym blogu znajdziesz najnowsze informacje o marce, naszych ambasadorach i wydarzeniach, w których bierzemy udział. Dodatkowo, zawsze czekać na Ciebie będą ciekawe informacje dotyczące treningów, odpowiedniego odżywiania, nowych produktów i promocji.