Słodycze to jeden z Twoich ulubionych przysmaków? Niezwykle kolorowe, pięknie pachnące lub kuszące dużą ilością czekolady. Niestety, większość słodkich smakołyków oferowanych w sklepach jest bardzo daleka od zdrowej żywności. Najczęściej zawierają one duże ilości cukru, syropu glukozowo-fruktozowego i mnóstwo niepotrzebnej chemii. Czy jest na to jakieś rozwiązanie? Zdrowe i naturalne słodycze przygotowane samodzielnie w domu!
Spis treści:
Słodycze a zdrowa dieta
Zapewnienie odpowiedniej ilości makroskładników, składników mineralnych i witamin — to priorytet każdej zdrowej diety.
Słodycze, z żywieniowego punktu widzenia, mają nam niewiele do zaoferowania. Standardowe słodkości to tylko duża dawka kalorii, cukrów prostych i tłuszczy (często zawierających w sobie szkodliwe kwasy tłuszczowe trans). Warto wiedzieć, że sam cukier nie powoduje tak dużych szkód, jak jego zbyt duża ilość. Niestety, pomiędzy okazjonalnym jedzeniem słodyczy a utratą kontroli nad ich ilością jest bardzo cienka granica.
Podsumowując, słodycze możemy jeść, jeśli 85-90% naszego jadłospisu stanowią produkty pełnowartościowe (zasada 80/20). Warto jednak próbować zminimalizować ich ilość w diecie do minimum, wybierając zdrową alternatywę. Produkty te są naturalnie słodkie lub zmniejszają chęć sięgnięcia po batonika czy ciastko:
- Suszone owoce. Podobnie jak w przypadku orzechów, wystarczy kilka sztuk lub garść małych owoców.
- Owoce. Oprócz naturalnej słodyczy, dostarczają organizmowi cennych składników odżywczych, witamin i minerałów.
- Orzechy i migdały to pyszne przekąski, które niestety są dość kaloryczne. Pamiętaj, aby jeść je w umiarkowanych ilościach.
- Ciemne kakao i gorzka czekolada. Czekolada obowiązkowo z zawartością kakao powyżej 70%.
Pralinki a’la fererro z ciecierzycy
Nadzienie pralinek:
- 220 g cieciorki z puszki
- 15 g kakao
- 20 g oleju kokosowego
- 50 g masła orzechowego
- 40-50 g erytrytolu plus aromat waniliowy/rumowy/orzechowy
- 30 ml napoju roślinnego/mleka
- Ok. 20 orzechów laskowych – po jednym do każdej pralinki
Czekolada:
- 180 g czekolady do obtoczenia pralinek
- 2 łyżeczki oleju kokosowego
- 50 g rozdrobnionych orzechów laskowych
Ptasie mleczko z lodówki – przepis od Natalii Czajkowskiej.
Sposób przygotowania:
- Orzechy podprażyć na patelni, włożyć między ścierki i pocierać aby pozbyć się brązowych łusek.
- Ciecierzycę zblendować dokładnie z pozostałymi składnikami (najlepiej w pojemniku blendera — masa jest dosyć gęsta). Po zmiksowaniu odstawić masę na 10 min do zamrażarki, a następnie formować w dłoniach kulki, do każdej wkładając po jednym orzechu (dłonie można lekko zwilżyć) i odkładać na talerz wyłożony papierem do pieczenia. Tutaj wyszło 20 kulek.
- Kulki wstawić do zamrażarki na minimum godzinę. Czekoladę z olejem rozpuścić w kąpieli wodnej, dodać orzeszki, wymieszać. Następnie pojedynczo zanurzać zamrożone pralinki i wyciągać za pomocą widelca na papier do pieczenia.
Uwaga! Pamiętaj, że:
Jeśli ciecierzyca będzie źle odsączona z wody lub dodamy za dużo mleka, masę można zagęścić łyżką mąki kokosowej/migdałowej.
Ilość czekolady użytej do obtoczenia oraz orzechów, które będą potrzebne do przepisu, zależy od wielkości ulepionych kulek.
Kulki do obtaczania powinny być całkowicie zamarznięte. Po przygotowaniu najlepiej trzymać je w lodówce.
Dietetyk Natalia Krupiak
Fit Kinder Country (w słoiczku)
Składniki:
- 40g kaszy manny
- 300 ml mleka
- 4 kostki białej czekolady oraz 4 kostki czekolady mlecznej
- 1 skyr waniliowy
- 20g orkiszu ekspandowanego + 10g do posypania na wierzchu
- erytrytol do smaku
Sposób przygotowania:
Mannę ugotuj na mleku, na koniec dodaj czekoladę białą aby się rozpuściła. Następnie ugotowaną mannę połącz ze skyrem i orkiszem ekspandowanym. Masę przełóż do dwóch słoiczków, polej roztopioną czekoladą mleczną i posyp resztą orkiszu. Chłodzić przez kilka godzin w lodówce.
Smacznego ♥️
Dietetyk Paulina Ciupek
Podobne artykuły: