Joga, tak popularna w dzisiejszych czasach, jest znaną od dawna metodą ćwiczenia ciała, poprawy zdrowia i wzmacniania ducha, która powstała w Indiach ponad 5 tysięcy lat temu.

Twoje ciało jest w przeszłości. Twój umysł w przyszłości.W jodze łączą się razem w teraźniejszości.

B.K.S. Iyengar

Dlaczego warto spróbować jogę? 

Twój kręgosłup powie Ci „dziękuję” 

Zajęcia z jogi to świetny sposób na pozbycie się przewlekłych dolegliwości czy bólu pleców, z którymi coraz więcej osób zmaga się z powodu siedzącego trybu życia. Większość ćwiczeń skierowanych jest na to, żeby rozciągnąć, rozluźnić, napiąć i wzmocnić całe ciało. Już po kilku tygodniach regularnych zajęć jogi można poczuć znaczącą poprawę!

Zapomnisz, co to znaczy być “zdenerwowanym” 

Ciągły niepokój, senność, agresja i lęk to oznaki, że układ nerwowy potrzebuje zasłużonego odpoczynku. Na zajęciach jogi kładzie się nacisk na relaks, nie tylko fizyczny, ale i duchowy.  To tak, jakbyśmy przypominali sobie coś, co znamy od dawna, ale o czym zapomnieliśmy: poczucie wdzięczności, radości i pokoju. Gdy doświadczamy tych pozytywnych emocji, wszystkie myśli, które czasem przeszkadzają w cieszeniu się życiem, same znikają.

Poznasz SIEBIE

Jak często myślisz o tym, w jaki sposób porusza się Twoje ciało? Czy zwracasz uwagę na to jak głęboko oddychasz, jak utrzymujesz równowagę ciała? Potrafisz stać na jednej nodze z zamkniętymi oczami przez kilka minut?

Joga może pomóc ci zrozumieć, co dzieje się w twojej głowie i jak zaprowadzić porządek w twoim ciele. Sesje jogi są ciągłą podróżą, podczas której uczysz się, jak być uważnym, rozumieć samego siebie, żyć pełnią życia, być w dobrej formie i cieszyć się każdą chwilą.

Wielu ludzi myśli, że joga jest “nudna”, „dziwna”, nie w ich stylu”. Nie będzie tak, jeśli wybierzesz dla siebie odpowiedni rodzaj praktyki. Każdy z nas jest inny, niepowtarzalny i to zupełnie normalne, że każdy z nas szuka w praktyce jogi czego innego.

Możesz wybrać spokojną i relaksującą – YIN JOGA lub dynamiczną i intensywną ASHTANGA YOGA.

Jeśli chcesz poznać dokładniej różne rodzaje jogi i znaleźć właściwą dla siebie polecamy nasz artykuł Joga i jej rodzaje.

Czy joga jest tylko dla rozciągniętych? 

Nie trzeba być bardzo rozciągniętym, żeby zacząć swoją przygodę z jogą. Regularne i systematyczne treningi jogi w krótkim czasie pozwolą zrobić szybkie postępy. Największą pułapką jest to, że osoby aktywne fizycznie, ale jeszcze niedoświadczone w temacie jogi są zbyt pewne swojej gibkości i wykonują asany bez uwagi i zrozumienia ciała. Jest to najczęstsza przyczyna urazów! Dlatego wszystkie ćwiczenia muszą być wykonywane z zachowaniem ostrożności i koncentracji. Idealnie, jeśli mamy nauczyciela, który uczy nas świadomości każdego ruchu.

Nie musisz być rozciągnięty, żeby praktykować jogę – wystarczy, że chcesz otrzepać się z kurzu… i zobaczyć, co się stanie.

David Good

Jaką matę do jogi wybrać?

Ważną kwestią jest znalezienie odpowiedniej maty do jogi, zapewni ci ona bowiem bezpieczeństwo i wygodę podczas treningu. Zdecydowanie najlepszym wyborem są maty kauczukowe z powierzchnią antypoślizgową. Duża mata to większy komfort w trakcie sesji jogi, odpowiednie wymiary to szerokość około 60cm, długość powinna być przynajmniej o 10 cm dłuższa niż nasz wzrost. W przypadku intensywnego pocenia się podczas zajęć warto rozważyć zakup dodatkowego ręcznika do jogi.

Dowiedz się więcej z naszego artykułu Mata do ćwiczeń – która będzie najlepsza?

Czy joga buduje mięśnie?

Ćwiczenia jogi nie mają wpływu na zwiększenie masy mięśniowej, ale mogą skutecznie wyrzeźbić i wysmuklić ciało. Statyczny charakter większości typów jogi powoduje, że zwiększa ona wytrzymałość naszych mięśni.

Zajęcia jogi siłowej pomagają ćwiczyć mięśnie, co prawda nie tak szybko jak trening siłowy na siłowni. Jednak kiedy wykonujesz asany, nie tylko obciążasz mięśnie, ale także je rozciągasz!

Czy joga jest religią? 

Joga nie jest religią! To filozofia indyjska, a nawet nauka! W opracowaniach różnych Swamich, czyli mistrzów jogi można przeczytać stwierdzenie the science of yoga – nauka jogi. 

Ponieważ joga nie jest dogmatycznie związana z wierzeniami religijnymi i oparta jest na trwałych podstawach naukowych (”sztuka wewnętrzna”), może być stosowana i uprawiana w każdych okolicznościach, w każdym klimacie i w każdym czasie. Joga jest metodą naturalnego opanowania niepokoju myśli, który nie pozwala przebłysnąć prawdziwej naturze człowieka.

Paramahamsa Jogananda

Joga dla niecierpliwych!

Fly joga dosłownie wywróci twoje życie do góry nogami. Ta gałąź współczesnej jogi zawiera elementy hatha, ćwiczenia wzmacniające i rozciągające. Asany wykonuje się w hamakach lub na zawieszonych nad ziemią płótnach. Warto spróbować tego rodzaju jogi nie tylko dlatego, że jest to świetna zabawa, ale także dlatego, że fly-yoga jest bardzo korzystna dla zdrowia

W jodze klasycznej „królową wszystkich asan” jest stanie na głowie. Jednak takie sztuczki można zacząć praktykować dopiero po półtora roku treningu hatha jogi. W odwróconej jodze można opanować pozycje odwrócone już po kilku zajęciach. Kiedy krew dopływa do mózgu i zaczyna aktywnie krążyć, następuje odmłodzenie komórek mózgowych oraz napięcie stawów biodrowych i nasadowych. Umysł dosłownie staje się jaśniejszy, spokojniejszy. 

To kogo namówiliśmy na jogę #carpatreeteam?  

Namaste 🙂

Cześć, to my, Zespół Carpatree. To właśnie tu, na naszym blogu znajdziesz najnowsze informacje o marce, naszych ambasadorach i wydarzeniach, w których bierzemy udział. Dodatkowo, zawsze czekać na Ciebie będą ciekawe informacje dotyczące treningów, odpowiedniego odżywiania, nowych produktów i promocji.