Przysiad to jedeno z fundamentalnych ćwiczeń siłowych, które angażuje wiele grup mięśniowych i ma ogromny wpływ na naszą siłę, stabilność i mobilność. Niemniej jednak, poprawna technika przysiadów wymaga uwagi i pracy nad szczegółami. W tym artykule krok po kroku omówimy, jak ulepszyć swoją technikę przysiadów, aby czerpać maksymalne korzyści ze swojego treningu.

Spis treści:

 1. Przysiad – jakie mięśnie pracują?
 2. Jak powinien wyglądać poprawny przysiad?
 3. Jak zwiększyć głębokość przysiadu?

Przysiad – jakie mięśnie pracują?

Przysiad to wielostawowe ćwiczenie siłowe, które angażuje wiele grup mięśniowych jednocześnie. Oto główne grupy mięśni, które pracują podczas wykonywania przysiadów:

 1. Mięśnie czworogłowe uda: To grupa mięśni znajdujących się z przodu uda. Są one głównie odpowiedzialne za prostowanie stawu kolanowego podczas podnoszenia się z przysiadu.
 2. Mięśnie pośladkowe: Mięśnie pośladkowe, w tym głównie mięsień pośladkowy wielki, są zaangażowane w przysiad jako stabilizatory i pomocnicze mięśnie przy prostowaniu bioder.
 3. Mięśnie przywodziciele i mięśnie odwodziciele bioder: Te mięśnie, znajdujące się na wewnętrznej i zewnętrznej stronie uda, pomagają w utrzymaniu stabilności bioder podczas przysiadów.
 4. Mięśnie dwugłowe uda: Te mięśnie, które znajdują się na tylnej części uda, są zaangażowane w stabilizację stawu kolanowego i kontrolę opadania podczas schodzenia w dół.
 5. Mięśnie prostownika grzbietu: Mięśnie te, które znajdują się w dolnej części pleców, stabilizują kręgosłup podczas przysiadów i pomagają utrzymać prawidłową postawę.
 6. Mięśnie przywodziciele i mięśnie odwodziciele stawu biodrowego: Te mięśnie, znajdujące się w okolicy miednicy, pomagają w utrzymaniu stabilności i równowagi podczas przysiadów.
 7. Mięśnie brzucha: Mięśnie brzucha są zaangażowane w utrzymaniu stabilnej postawy podczas przysiadów, pomagając w utrzymaniu prawidłowej pozycji ciała.

Przysiad jest więc ćwiczeniem kompleksowym, które angażuje wiele grup mięśniowych jednocześnie, co sprawia, że ​​jest ono niezwykle skutecznym narzędziem do budowania siły, stabilności i ogólnej wydolności fizycznej.

Jak powinien wyglądać poprawny przysiad?

1. Rozgrzewka

Rozgrzewka jest kluczowa przed każdym treningiem siłowym, w tym przed przysiadami. Wykonaj kilka minut cardio (np. bieganie na bieżni, skakanie na skakance) oraz dynamiczne ćwiczenia rozciągające, skupiając się głównie na stawach biodrowych, kolanowych i kostkach.

2. Prawidłowa postawa

Przed rozpoczęciem przysiadów, zapewnij sobie prawidłową postawę. Stopy powinny być lekko szerzej niż szerokość bioder, z palcami skierowanymi lekko na zewnątrz. Trzymaj klatkę piersiową uniesioną, plecy proste i głowę w linii z kręgosłupem.

3. Spójność ruchu

Podczas wykonywania przysiadów ważne jest, aby ruch był płynny i kontrolowany. Unikaj gwałtownych ruchów oraz nagłych zmian w trakcie wykonywania ćwiczenia. Zachowaj równomierny rytm i kontrolę nad opadaniem i wznoszeniem się.

4. Głębokość przysiadu

Idealna głębokość przysiadu to taka, w której staw biodrowy jest nieco poniżej linii kolan. Staraj się schodzić tak nisko, jak to możliwe, zachowując jednocześnie prawidłową postawę i kontrolę nad ruchem. Głębszy przysiad angażuje większą liczbę mięśni, ale unikaj forsowania się w dolnym zakresie ruchu, jeśli czujesz dyskomfort lub ból.

5. Utrzymywanie równowagi

Zachowanie równowagi podczas przysiadów jest kluczowe dla uniknięcia kontuzji. Skoncentruj się na utrzymaniu równomiernego rozłożenia wagi ciała na całych stopach. Unikaj przechyłów w przód lub w tył, starając się utrzymać stabilność i kontrolę nad ruchem.

6. Oddychanie

Pamiętaj o prawidłowym oddychaniu podczas przysiadów. Wdychaj, gdy schodzisz w dół, i wydychaj, gdy wznosisz się do góry. Płynne oddychanie pomaga utrzymać równowagę i stabilność podczas ćwiczenia.

7. Prawidłowe obciążenie

Dobierz odpowiednią wagę, która pozwoli Ci wykonać ćwiczenie w prawidłowej technice. Unikaj zbyt ciężkich obciążeń, które mogą prowadzić do kompromitacji techniki i zwiększać ryzyko kontuzji.

8. Regularna praktyka i ocena

Ćwiczenie techniki przysiadów wymaga cierpliwości i regularnej praktyki. Regularnie nagrywaj swoje ćwiczenia, aby móc ocenić swoją technikę i zidentyfikować obszary do poprawy. Zwracaj uwagę na szczegóły, takie jak postawa, głębokość przysiadu i równowaga.

Poprawa techniki przysiadów wymaga czasu, wysiłku i konsekwencji, ale korzyści płynące z prawidłowo wykonanych przysiadów są nieocenione dla rozwoju siły, stabilności i ogólnej wydolności fizycznej.

Jak zwiększyć głębokość przysiadu?

Głębokość przysiadu stanowi wyzwanie dla wielu osób trenujących na siłowni z powodu ograniczonej ruchomości bioder i skróconych mięśni dwugłowych.

Jednakże, osiągnięcie odpowiedniej głębokości przysiadu ma kluczowe znaczenie, ponieważ wpływa to na efektywność samego ćwiczenia. Głęboki przysiad angażuje znacznie więcej mięśni nóg, sprawiając, że trening jest bardziej skuteczny.

Skutecznym sposobem na poprawę głębokości przysiadu jest regularne rozciąganie i mobilizacja stawów, zwłaszcza mięśni dwugłowych. Ćwiczenia te najlepiej wykonywać w dniach wolnych od treningu, gdy mięśnie nóg są bardziej wypoczęte. Regularna praktyka przysiadów przyczynia się również do stopniowego zwiększania głębokości tego ćwiczenia.

Podobne artykuły:

 1. Trening w domu vs. trening na siłowni?
 2. Trening siłowy – 7 najważniejszych zasad efektywnego i bezpiecznego treningu
 3. Martwy ciąg – technika, rodzaje, jak ćwiczyć?

Cześć, to my, Zespół Carpatree. To właśnie tu, na naszym blogu znajdziesz najnowsze informacje o marce, naszych ambasadorach i wydarzeniach, w których bierzemy udział. Dodatkowo, zawsze czekać na Ciebie będą ciekawe informacje dotyczące treningów, odpowiedniego odżywiania, nowych produktów i promocji.