Joga dla początkujących może być początkowo przerażająca, ale zaczynając od prostych kroków, można znaleźć spokój i równowagę. Ważne jest, aby zacząć od fundamentów, takich jak prawidłowe oddychanie i podstawowe pozy (asany), aby stopniowo budować siłę, elastyczność i świadomość ciała.

Dzięki temu artykułowi dowiesz się, jak zacząć swoją przygodę z jogą, krok po kroku, i jak integrować praktykę jogi z codziennym życiem, by czerpać z niej pełnymi garściami.

Spis treści:

  1. Joga dla początkujących – podstawy
  2. Od czego zacząć ćwiczyć jogę?
  3. Czy można nauczyć sie jogi samemu?

Joga dla początkujących – podstawy

Niejednokrotnie w swoim życiu na pewno słyszałaś, że powinnaś zacząć praktykować jogę, bo pomoże Ci na stres, bóle kręgosłupa, sztywne ciało, lęki, złe samopoczucie itp. Czy faktycznie joga jest lekiem na całe zło i jak właściwie powinnaś się za to zabrać samodzielnie? Z wielką chęcią odpowiem Ci na te pytania, by wprowadzić Cię w magiczny świat uważności, wolny od bólu.

Joga powstała od słowa z sanskrytu (starożytny język Indii, określany jako boska mowa) „yuj”, co oznacza łączyć. Przez to połączenie możemy rozumieć spojenie ciała, umysłu i duszy w jedno. Jak widzisz, człowiek to nie tylko ciało i do fizyczności nie możemy się ograniczać. Dyskomfort fizyczny jest jednak często pierwszym powodem, który motywuje Cię do rozpoczęcia przygody z jogą. Im dalej jednak w swojej praktyce będziesz, tym bardziej zaczniesz odczuwać, że skutecznie działa również w strefie mentalnej i duchowej. Pierwszy krok jest zawsze najtrudniejszy, więc jak się za nią zabrać, żeby się nie zniechęcić i żeby pozostała z Tobą na zawsze?

Od czego zacząć ćwiczyć jogę?

Joga dla początkujących: Obserwacja siebie i kontrola oddechu

Zacznij praktykę jogi od paru chwil samej ze sobą.

Usiądź wygodnie w siadzie skrzyżnym, zamknij oczy i skup się na przepływających myślach. Nie oceniaj ich i nie pozbywaj ich, po prostu obserwuj. Możesz wyobrazić sobie, że siedzisz nad rzeką, a Twoje przepływające myśli to gałęzie i liście drzew niesione przez prąd. Nie jesteś w stanie ich zatrzymać, one po prostu przepływają. Bądź obserwatorem swoich myśli przez parę minut, a następnie przejdź do kontroli długości oddechu (na początku niech to będzie wdech 4 sekundy i wydech 4 sekundy).

Zauważysz, że skupiając się na oddechu, myśli pojawiają się rzadziej. Z tak przygotowanym umysłem jesteś gotowa nie tylko do praktyki asan, ale też do nadchodzącego dnia. Wróć myślami do tego świadomego oddechu podczas pracy, uprawiania sportu, rozmawiania i czytania. Niech Twoje samopoczucie będzie Twoim priorytetem każdego dnia.

Joga dla początkujących: praktyka asan

Każdą praktykę zacznij od krótkiej rozgrzewki uwzględniającej krążenia oraz zginanie i prostowanie. Zajmij się nadgarstkami, łokciami, barkami, biodrami, kolanami i kostkami. Szczególnie zwróć uwagę na napięte, bolesne miejsca w ciele i poświęć im więcej czasu.

Następnie przejdź od prostych asan do trudniejszych. Pamiętaj, żeby praktyka nie przekraczała 70% Twoich możliwości danego dnia. Jeśli brak Ci doświadczenia w zakresie doboru pozycji, dobrym pomysłem jest wybranie się na zajęcia jogi do studia albo poszukanie praktyki online. Joga jest jednak praktyką indywidualną, więc dąż do tego, by w pewnym momencie stać się ‘samowystarczalną’ tak, by w domowym zaciszu móc dostosowywać praktykę do swoich potrzeb.

Porównywanie się

W jodze niczego nie oceniamy! Nie oceniamy siebie z wczoraj i dzisiaj. Nie porównujemy siebie i osoby ćwiczącej na macie obok. Przyniesie to tylko odwrotny rezultat i może Cię zniechęcić. Zawsze będzie ktoś, komu ‘lepiej’ idzie, a Ty każdego dnia jesteś inna.

Hormony, gorsza dieta, zmęczenie, brak snu czy stres – to wszystko ma ogromny wpływ, więc nie ma sensu karać się myślami: ‘w zeszłym tygodniu mi wyszło, a dziś nawet nie wyobrażam sobie, jak mogłabym się czuć komfortowo w tej asanie’. No i właśnie… w jodze w ogromnej mierze chodzi o komfort i stabilność. Zadawaj sobie regularnie pytania: Czy tutaj jest mi wygodnie? Czy mogłabym pogłębić pozycję, a może powinnam z niej szybciej wyjść? Ilekroć to możliwe, spróbuj zamknąć oczy, by poczuć lepiej swoje ciało i wsłuchać się w swój oddech.

Poszukaj swojego nauczyciela

Być może byłaś na paru zajęciach jogi, ale nie poczułaś tego czegoś i zaprzestałaś praktyki. Nie poddawaj się! Po prostu czas poszukać gdzie indziej.

Od nauczyciela zależy przecież tak wiele! Każdy ma inną energię, ton głosu, skupia się na innych aspektach, prowadzi intensywną bądź bardzo spokojną jogę. Są też różne style jogi – począwszy od Hatha Yogi, Vinyasy, Ashtangi, Kundalini, Iyengara i wiele innych. Czerp inspiracje z tego, co czujesz, że jest dla Ciebie dobre.

Przeczytaj także: Joga i jej rodzaje. Wybierz Jogę właściwą dla siebie!

Intencja

Intencja jest integralną częścią jogi. Przy każdym wejściu na matę pomyśl o swojej intencji. To może być zdrowie, zadowolenie czy przyjmowanie tego, co przychodzi z wdzięcznością. Praktyka na macie jest tylko jedną z części jogi. Joga bowiem powinna towarzyszyć Ci przez cały dzień, a intencja utworzona w chwili relaksu będzie do Ciebie powracać również wtedy, gdy na macie nie jesteś. Załóżmy, że Twoją intencją jest zdrowie. Pamiętasz o tym, wybierając posiłki, decydując się na wakacje na wsi, wizyty u ginekologa itp. Ponadto intencja nadaje Twojej praktyce jogi duchowego wymiaru.

Podsumowanie

Dziewczyno, Twoje ciało, umysł i dusza to jedność! Jeśli chcesz czerpać z jogi przez całe swoje życie, podejdź do niej kompleksowo, a odwdzięczy Ci się spokojnym umysłem, redukcją stresu, lepszą reakcją na bodźce oraz elastycznym i silnym ciałem. Prawdą jest więc, że joga pomoże uleczyć Cię fizycznie i mentalnie. Jest to jednak ścieżka na całe życie, wymagająca ciągłego poszukiwania, zadowolenia z tego, co przychodzi i odchodzi. Jest to ścieżka miłości i akceptacji. A to najlepsze, co sama sobie możesz dać.

Ewa Wajman

Cześć, to my, Zespół Carpatree. To właśnie tu, na naszym blogu znajdziesz najnowsze informacje o marce, naszych ambasadorach i wydarzeniach, w których bierzemy udział. Dodatkowo, zawsze czekać na Ciebie będą ciekawe informacje dotyczące treningów, odpowiedniego odżywiania, nowych produktów i promocji.