Kwasy omega-3 to grupa tłuszczów, do których należą: kwas alfa-linolenowy (ALA), kwas eikozapentaenowy (EPA) i kwas dokozaheksaenowy (DHA). Są one niezbędne dla zdrowia serca, mózgu oraz mają właściwości przeciwzapalne.

Gdzie znajdziemy kwasy omega-3?

Ryby i owoce morza: łosoś, makrela, śledź, sardynki, pstrąg, tuńczyk, a także olej rybi z wątroby dorsza.

Rośliny: nasiona chia, siemię lniane, orzechy włoskie, soja, olej lniany, rzepakowy, olej z wiesiołka, a także warzywa takie jak szpinak i jarmuż.

kwasy omega-3

Czy łatwo jest pokryć dzienne zapotrzebowanie na omega-3?

Jest to możliwe, choć czy jest to proste? To zależy. Zróżnicowana dieta, bogata w wyżej wymienione produkty, może zaspokoić dzienne zapotrzebowanie na kwasy omega-3. To, co sprawia największe trudności w pokryciu zapotrzebowania na kwasy omega, to podaż spożywanych ryb czy innych produktów bogatych w te wartościowe kwasy tłuszczowe. Dlatego też wiele osób decyduje się na dodatkową suplementację, choć mimo to polecam Ci wdrożyć wyżej wymienione produkty ku zdrowotności.

Kwasy omega-3 – fakty:

Fakt 1: Są kluczowe dla prawidłowej pracy mózgu

To prawda! Szczególnie kwas DHA jest niezbędny dla zdrowia mózgu. Stanowi on około 15-20% całkowitej ilości kwasów tłuszczowych w korze czołowej dorosłego człowieka. Niedobór DHA może prowadzić do problemów z funkcjami poznawczymi.

Fakt 2: Korzystnie wpływają na serce

Tak, kwasy omega-3 obniżają poziom trójglicerydów, zmniejszając ryzyko chorób serca, pomagają w obniżeniu ciśnienia krwi i redukują ryzyko arytmii.

Fakt 3: Redukują stany zapalne

To prawda! Omega-3 zmniejszają produkcję prozapalnych cytokin, co pomaga w redukcji stanów zapalnych. Mogą także wspierać zdrowie kości i łagodzić zapalenia stawów.

Przeczytaj także: Witamina D – wszystko co musisz wiedzieć!

Mity:

Mit 1: Kwasy omega-3 łatwo przedawkować w codziennej diecie

Przedawkowanie omega-3 jest bardzo trudne. Aby przedawkować te kwasy, musielibyśmy spożywać nienaturalnie duże ilości ryb, orzechów czy nasion chia. Nawet przy suplementacji zalecane dawki są bezpieczne.

Mit 2: Wszystkie źródła kwasów omega-3 są równie skuteczne

Nieprawda. Różne rodzaje omega-3 (ALA, EPA, DHA) mają różne właściwości. EPA i DHA, obecne głównie w rybach, są bardziej efektywne niż ALA, które znajduje się w roślinach i musi być przekształcone w EPA i DHA przez organizm, co jest mało efektywne.

Mit 3: Suplementy są tak samo dobre jak naturalne źródła

Suplementy mogą być korzystne, ale nie dostarczają wszystkich dodatkowych składników odżywczych, które znajdują się w naturalnych źródłach, takich jak ryby i owoce morza. Naturalne źródła omega-3 zawierają również białko, witaminy (D i B12) oraz minerały (selen), które są niezbędne dla zdrowia.

Podsumowanie

Kwasy omega-3 pełnią ważną funkcję w naszym organizmie. Warto mieć z tyłu głowy, gdzie naturalnie występują, i starać się wdrożyć te produkty do swojej codziennej diety. Pokrycie zapotrzebowania na kwasy omega-3 w teorii nie jest trudne, choć w praktyce wiele osób decyduje się na dodatkową suplementację, ze względu na niskie spożycie tłustych ryb czy też innych produktów bogatych w te kwasy tłuszczowe.

Cześć, to my, Zespół Carpatree. To właśnie tu, na naszym blogu znajdziesz najnowsze informacje o marce, naszych ambasadorach i wydarzeniach, w których bierzemy udział. Dodatkowo, zawsze czekać na Ciebie będą ciekawe informacje dotyczące treningów, odpowiedniego odżywiania, nowych produktów i promocji.