Wolne ciężary czy maszyny – co wybrać? Decyzja, która metoda jest lepsza, zależy od indywidualnych celów, preferencji i umiejętności treningowych każdej osoby. W tym artykule przeanalizujemy zarówno wolne ciężary, jak i maszyny, aby pomóc Ci zdecydować, którą opcję wybrać.

  1. Wolne ciężary – czym są?
  2. Czy maszyny są tak samo funkcjonalne jak wolne ciężary?
  3. Stabilizacja i koszt energetyczny.

Wolne ciężary – czym są?

Wolne ciężary to hantle, sztangi, kettlebell’e, gumy, kulki do ćwiczeń i inne narzędzia, które nie narzucają nam z góry toru ruchu. Możemy je ustawić sami, co oznacza, że trening z ich użyciem wymaga od nas więcej stabilizacji i kontroli nad ruchem. Ten rodzaj treningu jest szczególnie skuteczny dla osób chcących poprawić swoją siłę i równowagę. W przypadku ćwiczeń na maszynach takiej swobody już nie mamy.

Funkcjonalność

Częstym argumentem „za”, który pada w tym temacie jest funkcjonalność. Wolne ciężary wedle teorii mają być bardziej funkcjonalne niż maszyny. Pytanie tylko, co to znaczy funkcjonalność? To takie zaangażowanie mięśni podczas treningu, które odwzorowuje naturalne płaszczyzny i tory ruchu w życiu codziennym.

W takim razie, czy maszyny są tak samo funkcjonalne jak wolne ciężary?

Oczywiście nie. Maszyny siłowe są urządzeniami treningowymi, które pozwalają na ćwiczenie różnych grup mięśniowych w kontrolowany i stabilny sposób. Zaprojektowane są tak, aby zapewnić stałą kontrolę nad ruchem, a dzięki temu zminimalizować ryzyko kontuzji.

Większość osób trenuje rekreacyjnie, by poprawić zdrowie, czy samopoczucie. W kontekście takich osób wybór ćwiczeń na wolnym ciężarze wydaje się być lepszym pomysłem.

Ćwiczenia na wolnym ciężarze mogą angażować więcej mięśni jednocześnie, co może przełożyć się na lepsze ogóle funkcjonowanie. Podkreślam, że mogą, ale nie muszą. Możemy wykonywać ćwiczenie na wolnym ciężarze, ale niekoniecznie angażować wiele mięśni jednocześnie. Przykładem może być np. uginanie hantli na biceps siedząc.

Stabilizacja i koszt energetyczny

Mówi się, że maszyny dają lepszą stabilizację niż wolne ciężary. Niekoniecznie jest to prawda. Możemy wykonywać ćwiczenie na wolnym ciężarze gdzie stabilizacja będzie na równym poziomie, co na maszynie.

Jedną z głównych zalet wolnych ciężarów jest to, że wymagają one większej stabilizacji i kontroli nad ruchem. Dzięki temu, że musimy utrzymać równowagę podczas wykonywania ćwiczeń, angażujemy więcej mięśni stabilizujących, co przekłada się na większe wymaganie energetyczne. W efekcie, trening z wolnymi ciężarami pozwala na szybsze i efektywniejsze budowanie siły, masy mięśniowej i poprawę wydolności.

Z drugiej strony, maszyny siłowe pozwalają na skupienie się na konkretnej grupie mięśniowej i eliminują potrzebę angażowania mięśni stabilizujących. Dzięki temu, koszt energetyczny podczas treningu na maszynach jest mniejszy, co oznacza, że można wykonać więcej powtórzeń i większą liczbę serii, co z kolei może przyczynić się do szybszego postępu w treningu.

Rumuński martwy ciąg

Rumuński martwy ciąg to ćwiczenie z wolnym ciężarem, gdzie wymagania stabilizacyjne będą spore. Z kolei kickbacki nie są tak wymagające pod względem utrzymania stabilizacji. Różnicą w obu tych ćwiczeniach będzie koszt energetyczny. By utrzymać prawidłową pozycję w rumuńskim martwym ciągu musimy zapracować większą ilością mięśni niż w przypadku kickbacków. Tym samym koszt energetyczny obu przypadkach będzie się różnił. To, co będzie lepszym wyborem dla danej osoby zależy od kontekstu.

Dla osób, które trenują rekreacyjnie, bazowanie na ćwiczeniach z wolnym ciężarem (gdzie pracuje wiele mięśni) wydaje się być lepszą opcją. Takie ćwiczenia będą wymagały większego nakładu sił by utrzymać prawidłową pozycję oraz zmuszą do pracy wiele innych mięśni, które odpowiadają za stabilizację wewnętrzną.

Z kolei dla osób, które trenują zawodowo większy dodatek ćwiczeń na maszynach, z mniejszymi wymaganiami stabilizacyjnymi oraz mniejszym kosztem energetycznym, będzie idealnym uzupełnieniem.

Podsumowanie

Tak naprawdę nie da się udzielić uniwersalnej odpowiedzi co jest lepsze. Wszystko zależy od konkretnej osoby, dlatego plan treningowy powinien być tworzony na podstawie indywidualnych potrzeb. Wszystko ma swoje zastosowanie i maszyny wcale nie muszą być złe. Jeśli lubisz trenować na maszynach to trenuj na maszynach. Nie zapominaj, że trening ma dawać przede wszystkim radość, dlatego jeśli nie lubisz trenować w pewny sposób to tego nie rób.

Kacper Rochowczyk

Podobne artykuły:

  1. Trening FBW dla początkujących i zaawansowanych
  2. Hip thrust – jak poprawnie wykonać? Najważniejsze elementy w treningu pośladków.
  3. Jak zbudować mocny brzuch? Trening według rad eksperta

Cześć, to my, Zespół Carpatree. To właśnie tu, na naszym blogu znajdziesz najnowsze informacje o marce, naszych ambasadorach i wydarzeniach, w których bierzemy udział. Dodatkowo, zawsze czekać na Ciebie będą ciekawe informacje dotyczące treningów, odpowiedniego odżywiania, nowych produktów i promocji.