Kobiety, które na stałe wdrożyły aktywność do swojego życia bardzo często zadają sobie pytanie: Czy można ćwiczyć w trakcie miesiączki? Odpowiedź brzmi: to zależy!

Spis treści

 1. Czy trening podczas miesiączki jest dla wszystkich?
 2. Dlaczego warto ćwiczyć podczas okresu?
 3. Jaki trening wybrać podczas miesiączki?
 4. Kiedy trening w czasie miesiączki nie jest wskazany?
 5. Fakty i mity o miesiączce, których mogłaś nie znać

Czy trening podczas miesiączki jest dla wszystkich?

Wśród kobiet coraz większą popularnością cieszy się aktywność fizyczna. Mamy większą świadomość dotyczącą pozytywnego wpływu aktywności na stan naszego ciała, kondycję, zdrowie i samopoczucie. Każda z nas jednak w różny sposób przechodzi menstruację. Jedne kobiety nie odczuwają szczególnych dolegliwości, a ich samopoczucie nie odbiega od tego „na co dzień”. Inne natomiast odczuwają dolegliwości bólowe, a samopoczucie i energia mocno spadają.

Czy istnieje więc ogólna zasada mówiąca o wstrzymaniu aktywności fizycznej w trakcie miesiączki? Nie! Aktywność w formie treningów nie jest zabroniona, powinna być jednak uzależniona od stanu naszego samopoczucia! Jeżeli w trakcie menstruacji nie występują bóle lub dokuczają nam bóle brzucha, które ustępują po zastosowaniu środków przeciwbólowych, dostępnych bez recepty, nie ma potrzeby do rezygnacji z aktywności fizycznej.

Dlaczego warto ćwiczyć podczas okresu?

Przede wszystkim aktywność fizyczna ma zdolność podnoszenia poziomu endorfin, które skutecznie poradzą sobie ze złym nastrojem lub jego wahaniami, płaczliwością, drażliwością i osłabieniem koncentracji. Dlatego warto ćwiczyć nie tylko podczas miesiączki, ale także w trakcie trwania zespołu napięcia przedmiesiączkowego.

Dodatkowo aktywność fizyczna uspokaja apetyt na słodycze i niezdrowe przekąski, które chętnie „podjadamy” przy trudnościach związanych z miesiączką.

Podsumuwując, aktywność dobrze dobrana do naszych możliwości korzystnie wpłynie na samopoczucie oraz przyniesie następujące korzyści zdrowotne:

 • rozluźnienie napięcia mięśniowego, a co za tym idzie złagodzenie bolesnych skurczy w okolicach podbrzusza
 • złagodzenie napięcia emocjonalnego i pomoc w ustabilizowaniu gospodarki hormonalnej
 • zmniejszenie nadmiernego apetytu na wysokokaloryczne przekąski

Jaki trening wybrać podczas miesiączki?

Wszystko zależy od Twojego samopoczucia, jeżeli nie borykasz się z bólem, a wybrana forma aktywności nie sprawia Ci dyskomfortu, możesz trenować zarówno siłowo, jak i wybrać takie formy aktywności jak np. trening cardio. W sytuacji, kiedy w trakcie okresu bóle brzucha są intensywne, warto postawić na spokojniejsze formy aktywności, które pozwolą na rozluźnienie i złagodzenie bolesnych skurczy.

Na pewno w tym czasie przydadzą się nam ćwiczenia odpowiednich asan jogi, pilatesu, a także pływanie, jazda na rowerze, spacery, marsze, delikatny jogging, aqua aerobik, stretching i lekka gimnastyka (także z piłką, gumkami czy hantelkami, ale należy wybrać taki zestaw ćwiczeń, który nie będzie zbytnio napinał mięśni brzucha).

Kiedy trening w czasie miesiączki nie jest wskazany?

 • Kiedy Twoje samopoczucie mocno spada i borykasz się z silnymi dolegliwościami bólowymi

Odpuść trening i odpocznij, najwyraźniej to właśnie tego teraz potrzebuje Twój organizm!

 • Kiedy masz bardzo obfite krwawienie

Nie zaleca się intensywnych treningów (interwałów), treningów opartych na podskokach oraz treningów na brzuch – mogą nasilić krwawienie!

W sytuacji, kiedy w trakcie miesiączki doskwierają nam duże dolegliwości bólowe oraz znaczne obniżenie samopoczucia, należy skonsultować się z lekarzem i chwilowo zrezygnować z aktywności sportowej.

5. Fakty i mity o miesiączce, których mogłaś nie znać

 1. Zatrzymanie miesiączki świadczy o ciąży.

Fałsz. Nie zawsze taka sytuacja ma miejsce. Opóźnienie okresu może być również spowodowane np. silnymi przeżyciami psychicznymi, intensywną kuracją odchudzającą, zaburzeniami hormonalnymi, radykalną zmianą klimatu, odstawieniem tabletek antykoncepcyjnych, czy długotrwałym wysiłkiem fizycznym.

2. Bardzo obfite miesiączki w skrajnych przypadkach mogą prowadzić do anemii

Prawda.  Bardzo obfite krwawienie miesiączkowe (gdy używamy więcej niż 10 podpasek dziennie) może prowadzić do znacznej utraty żelaza. Może to spowodować anemię wynikającą z braku tego pierwiastka.

3. Nieregularne okresy zawsze są powodem do niepokoju

Fałsz.  Nieregularne miesiączki mogą występować np. w pierwszych dwóch latach po menarche, a nawet przez kilka lat poprzedzających menopauzę. Naturalną rzeczą jest również przesunięcie się okresu ze względu na zmiany klimatyczne podczas urlopu, na przykład z Polski do tropików.

Reasumując, jeżeli w czasie miesiączki czujesz się dobrze, możesz śmiało trenować! Każda forma aktywności, która nie sprawia nam dyskomfortu będzie dopuszczalna. Dodatkowo w trakcie menstruacji warto wdrożyć ćwiczenia rozciągające, które mogą pozytywnie wpłynąć na złagodzenie skurczy.

Żaklina Warda

@zak6i

Cześć, to my, Zespół Carpatree. To właśnie tu, na naszym blogu znajdziesz najnowsze informacje o marce, naszych ambasadorach i wydarzeniach, w których bierzemy udział. Dodatkowo, zawsze czekać na Ciebie będą ciekawe informacje dotyczące treningów, odpowiedniego odżywiania, nowych produktów i promocji.