Napoje „zero” zyskują z roku na rok większą popularność. Coraz więcej mrożonych herbat, energetyków, czy oranżad wprowadza się na rynek w wersjach, w których cukier zastąpiony jest słodzikami. Z tego wpisu dowiesz się czym tak naprawdę są napoje typu light?

Czy napoje light są zdrowe?

Jak to jest z tymi napojami? Czy wybierając wersję bez cukru, wybieramy „mniejsze zło”? Czy pomagają w redukcji masy ciała, czy raczej ją utrudniają? I czy można je pić, bez ograniczeń zastępując zwykłą wodę?Podstawą zdrowej diety, również redukcyjnej, jest jej odpowiednie zbilansowanie, różnorodność i odżywczość. Powinna być ona również indywidualnie dopasowana. 

Dla osób, które nie potrafią się rozstać ze słodkimi napojami, te w wersji bez cukru mogą być prawdziwym ratunkiem. Restrykcyjna, w 100% “czysta” dieta może prowadzić do szybkiego zniechęcenia. Włączenie raz na jakiś czas napojów typu zero do menu może zaspokoić ochotę na słodkie i zniwelować uczucie ciągłego ograniczania się. Jest to całkowicie w porządku, jeśli traktujemy je jako dodatek, a nie podstawowy produkt nawadniający.

W 2022 ukazała się metaanaliza 8 badań, w których wzięły udział łącznie 274 osoby1. Przeanalizowano w nich wpływ miksu dwóch (popularnie występujących w napojach typu „zero”) słodzików — aspartamu i acesulfamu-K — na apetyt, w porównaniu do spożywania napojów słodzonych cukrem i wody. Wykazano znaczne zmniejszenie przyjmowania energii u osób pijących napoje słodzone wspomnianą mieszanką słodzików w porównaniu do spożywania napojów słodzonych cukrem (-197 kcal/posiłek) i wody (-213 kcal/posiłek). 

Ile coli zero można wypić dziennie?

Warto wspomnieć, że już sama zamiana zwykłej Coca-Coli na Colę 0 pozwala nam spożyć o ok. 100 kcal mniej przy wypiciu jednej szklanki (250ml), a umówmy się- z reguły na szklance się nie kończy. Wypijając więc napój o pojemności 500 ml zmniejszamy dzienne spożycie energii o 200 kcal. Długofalowo ma to znaczenie i może w istotny sposób wpłynąć na postęp w redukcji masy ciała. Cola to oczywiście tylko przykład, ale z innymi zamiennikami klasycznych słodzonych napoi sytuacja wygląda podobnie.

Co do szkodliwości słodzików- biorąc pod uwagę dopuszczalne dzienne spożycie (ADI) aspartamu i acesulfamu K, które znajdują się np. w Coca- Coli 0, osoba ważąca 80 kg musiałaby pić ok 5,5 litra coli dziennie aby przekroczyć bezpieczną dzienną dawkę słodzików. Jest to raczej mało prawdopodobne. 

Skład napojów zero

Co oprócz słodzików znajduje się w tego typu napojach?: 

  • woda 
  • barwniki
  • kwasy
  • konserwanty 
  • kofeina 
  • czasem dodatek witamin i minerałów. 

Czy to sama chemia, której powinniśmy unikać? Odpowiedź jest prosta – tutaj wchodzi indywidualne podejście do diety, o którym wspominałam wcześniej: przed zmianą stylu życia na lepszy spożywałeś same słodzone napoje na hektolitry, a teraz przerzuciłeś się w 100% na wodę? Ta ochota na słodkie może wrócić, a podejście 100% “czysta micha” albo nic może być zgubne.

Puszka/szklanka/półlitrowa butelka bezcukrowego napoju od czasu do czasu nie zaszkodzi, a może zaspokoić ochotę na słodkie. Wszystko w granicach zdrowego rozsądku, z umiarem! 

Natalia Krupiak

Podobne artykuły:

  1. Dieta 80/20 – jak nie zwariować w FIT świecie?
  2. Kofeina – tego o niej nie wiesz!
  3. Redukcja – co się dzieje z twoim organizmem?

Źródła

  1. Mehat K, Chen Y, Corpe CP. The Combined Effects of Aspartame and Acesulfame-K Blends on Appetite: A Systematic Review and Meta-Analysis of Randomized Clinical Trials. Adv Nutr. 2022 Sep 3:nmac072. doi: 10.1093/advances/nmac072. 

Cześć, to my, Zespół Carpatree. To właśnie tu, na naszym blogu znajdziesz najnowsze informacje o marce, naszych ambasadorach i wydarzeniach, w których bierzemy udział. Dodatkowo, zawsze czekać na Ciebie będą ciekawe informacje dotyczące treningów, odpowiedniego odżywiania, nowych produktów i promocji.