Pierwsza aktywność po porodzie zaczyna się już w pierwszej dobie. Pewnie Cię to zdziwi, ale nawet po porodzie przez cesarskie cięcie w pierwszej dobie stosuje się pionizację. Podnoszenie dziecka, trzymanie na rękach, przewijanie, karmienie, przygotowywanie posiłków i codziennie funkcjonowanie to jest aktywność, która Cię nie ominie już od pierwszych chwil po porodzie.

Pierwsza aktywność a czynności dnia codziennego

Po pierwsze pamiętaj o profilaktyce, czyli o prawidłowym wykonywaniu czynności dnia codziennego. Przestrzegając tego, zmniejszasz ryzyko wystąpienia nietrzymania moczu, rozejścia się kresy białej brzucha lub bólu kręgosłupa.

Po drugie nie zapomnij o odpowiednio stopniowanych ćwiczeniach. Powrót do sprawności po porodzie to jest proces. Nie jest wskazane byś w połogu lub nawet pół roku po porodzie z dnia na dzień zaczęła uprawiać sport. Dobrze jest się do tego przygotować.

Ćwiczenia powinny być dostosowane do Twoich aktualnych możliwości i potrzeb.

Dlaczego warto rozpocząć pierwsze usprawnianie już w połogu?

Wczesne usprawnianie niesie za sobą wiele zalet:

 • cofanie się zmian związanych z okresem ciąży i porodem
 • szybsze odzyskanie sprawności
 • zachowanie równowagi psychicznej i dobrego samopoczucia
 • poprawa postawy po ciąży i zmniejszenie dolegliwości bólowych
 • nauka ćwiczeń, nawyków i czynności dnia codziennego, które pomagają w opiece nad dzieckiem

Warto podkreślić, że do roku po porodzie stopniowo spada poziom hormonów ciążowych, które powodują zwiększenie plastyczności ciała. To, co wykonujemy w tym czasie, ma ogromny wpływ na kondycję ciała po ciąży. W wyniku braku dobrych nawyków pojawia się najwięcej dolegliwości takich jak: nietrzymanie moczu, rozejście mięśnia prostego brzucha, cieśń nadgarstka. Można to również obrócić na plus. Większa plastyczność ciała to większa podatność na efekty terapii i ćwiczeń. Warto wykorzystać ten potencjał i pierwsze usprawnianie rozpocząć możliwie najszybciej. Pamiętaj jednak by aktywność była dedykowana do stanu, w jakim obecnie się znajdujesz, wybieraj specjalistyczne ćwiczenia w połogu i po porodzie.

Czy kobiety w ciąży powinny być aktywne fizycznie? Dowiedz się z naszego artykułu Ciąża a aktywność fizyczna. Plusy, minusy, zagrożenia.

Jakie ćwiczenia są wskazane na początku?

Poniżej wymienione ćwiczenia wspomagają regenerację i usprawniają powrót do aktywności. Możesz je rozpocząć już w warunkach szpitalnych:

 • ćwiczenia oddechowe dotlenią organizm, poprawiając samopoczucie oraz pobudzą do pracy mięśnie głębokie
 • ćwiczenia przeciwzakrzepowe, szczególnie ważne po cesarskim cięciu, ruchy w stawach usprawnią pracę naczyń krwionośnych co zmniejsza ryzyko powstawania skrzepów
 • pionizacja i spacery po korytarzu, zwróć uwagę na samopoczucie i zawroty głowy, zacznij od krótkich dystansów
 • delikatna aktywacja mięśni dna miednicy, ciąża i poród to duży wysiłek dla tych mięśni, ważne jest ich odpowiednie pobudzenie do pracy

W późniejszym etapie warto dodać również:

 • wzmacnianie mięśni głębokich
 • rozciąganie napiętych mięśni
 • wzmacnianie mięśni posturalnych jak np. pośladki, mięśnie kręgosłupa oraz ćwiczenia coraz bardziej złożone

Nie zapomnij również o spontanicznym ruchu. Spaceruj, oddychaj, przeciągaj się gdy dziecko śpi w wózku, wejdź na stopień. Baw się ruchem, ale pamiętaj, że nic na siłę. Wystarczy nawet 15 minut dziennie. Twoje ciało będzie Ci za to wdzięczne. 😉

Chcesz szybko wrócić do sprawności po porodzie? Zrób to mądrze!

Magda Lewicka

beemom.pl

Cześć, to my, Zespół Carpatree. To właśnie tu, na naszym blogu znajdziesz najnowsze informacje o marce, naszych ambasadorach i wydarzeniach, w których bierzemy udział. Dodatkowo, zawsze czekać na Ciebie będą ciekawe informacje dotyczące treningów, odpowiedniego odżywiania, nowych produktów i promocji.