Joga… początkowo praktykowana wyłącznie przez mężczyzn. Dziś, coraz bardziej popularny rodzaj zajęć w klubach fitness. Praktyka jogi niesie ze sobą wiele korzyści zarówno dla ciała, jak i umysłu, jednak joga nie jedno ma imię. W niniejszym artykule przygotowanym przez instruktorkę jogi Patrycję Gołąbek dowiesz się, jakie rodzaje jogi są najczęściej praktykowane w klubach fitness i szkołach jogi.

Rodzaje jogi:

  1. HATHA JOGA
  2. YIN JOGA
  3. JOGA B. K. S. IYENGARA
  4. ASHTANGA YOGA
  5. VINYASA YOGA
  6. KUNDALINI YOGA
  7. ACRO JOGA

Jakie zajęcia jogi będą dla Ciebie odpowiednie?

W klubach fitness zwykle zajęcia jogi tytułowane są słowem „JOGA”, natomiast w szkołach jogi często możesz spotkać się z takimi określeniami, jak m.in. „Hatha Joga”, „Ashtanga”, „Vinyasa”.  Dysponując wiedzą na temat rodzajów jogi, możesz z dużym prawdopodobieństwem trafić na zajęcia, które najbardziej przypadną ci do gustu.

„Nie musisz być rozciągnięty, żeby praktykować jogę – wystarczy, że chcesz otrzepać się z kurzu… i zobaczyć, co się stanie.”

David Good

HATHA JOGA

To pojęcie ogólne, pod które zaliczyć można każdy rodzaj jogi. Nie jest to jednak konkretna metoda praktyki, mimo to często nazwę tę stosuje się do określenia zajęć o łagodnej lub umiarkowanej intensywności. Na takich zajęciach spodziewać się możesz praktyki asan połączonej z ćwiczeniami oddechowymi.

YIN JOGA

Yin Joga to praktyka spokojna, relaksująca, zwana często jogą powięziową, gdyż skoncentrowana jest na pracy na tkance łącznej – powięzi. Praktyka Yin Jogi zalecana jest osobom po kontuzjach oraz w przypadku niewielkiej elastyczności. Spokojne tempo oraz stosunkowo proste asany umożliwiają zwiększenie ruchomości, wzmacniają stawy i mięśnie, wyciszają i relaksują.

„Joga to wzmocnienie w odpoczynku. To wolność w rutynie. To pewność poprzez samokontrolę. Energia w środku i na zewnątrz.”

Ymber Delecto
Joga dla początkujących

Jesteś osobą początkującą? Przeczytaj nasz artykuł pt. Mata do ćwiczeń – która będzie najlepsza?

JOGA B.K.S. IYENGARA

Jej twórcą był B.K.S. Iyengar. To statyczna praktyka jogi, do której wykorzystywane są różne pomoce, np. bloki i paski do jogi. W każdej asanie następuje zatrzymanie na kilka oddechów, a następnie obserwacja ciała i jego ułożenia w przestrzeni. To joga połączona z głębokim, spokojnym oddechem, dzięki czemu zajęcia przeznaczone są dla osób o niewielkiej elastyczności i sile. Jest to praktyka bardzo relaksująca i wyciszająca.

ASHTANGA YOGA

Ashtanga Yoga wyróżnia się powtarzalnością i dynamiką. Są to zajęcia o umiarkowanej lub dużej intensywności, które charakteryzują się powtarzaniem tych samych sekwencji. Czas trwania w asanach wynosi od 3 do 5 oddechów. To swego rodzaju medytacja w ruchu, jednak umożliwiająca samodzielną praktykę w warunkach domowych.

VINYASA YOGA

Vinyasa Joga to płynne przechodzenie z jednej pozycji do drugiej. Metoda ta kładzie mocno nacisk na synchronizację ruchu z oddechem. Z powodu braku określonej sekwencji asan, Vinyasa Joga pozwala na kreatywność. Jest to dynamiczny styl, polecany zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych. Jej główne zalety to wzmocnienie i uelastycznienie ciała, ale także oczyszczenie umysłu. Ten rodzaj jogi pomaga się zrelaksować i napełnia pozytywną energią.

Ćwiczenie jogi i asan

KUNDALINI YOGA

Uduchowiona odmiana Hatha Yogi. Jogę tę nazywa się tantryczną, ponieważ skupia się na czakrze podstawy. Na zajęciach pomedytujesz, nauczysz się prawidłowo oddychać, a ponadto, dowiesz się czym są mudry, mantry oraz kiedy je stosować. Zaleca się praktykę Kundalini Jogi z doświadczonym nauczycielem. Metoda ta skupia się na pracy z czakrami, emocjami oraz wprowadza w stan głębokiego relaksu.

ACRO JOGA

To metoda łącząca jogę, akrobatykę oraz masaż tajski. Jest to praktyka, podczas której większość czasu stanowi praca z innymi ćwiczącymi. Acro joga przede wszystkim skupia się na treningu równowagi, siły, buduje zaufanie do siebie i swojego partnera, umożliwia pokonywanie swoich słabości i ograniczeń oraz skupia się na rozwoju psychofizycznym.

Która Joga będzie dla Ciebie najlepsza?

Przedstawione powyżej style jogi powinny pomóc Ci w wyborze najlepszej metody. Jeśli jednak, za pierwszym razem nie trafisz na zajęcia, które przypadłyby ci do gustu, nie zniechęcaj się! Próbuj, szukaj, doświadczaj. Z pewnością znajdziesz coś odpowiedniego dla siebie.

Powodzenia!

Przy współpracy z Kierunek Trener logo portal Kierunek Trener

Instruktor jogi, pilates i stretchingu oraz certyfikowany Medyczny Trener Personalny. Na co dzień prowadzę zajęcia Vinyasa Yoga Flow. Uwielbiam pracę z ludzkim ciałem. Skupiam się na promowaniu zdrowego stylu życia oraz zarażaniu innych pozytywną energią.