Wpływ stresu na nasze nawyki żywieniowe jest powszechnie znany. Zdarza się, że w trudnych chwilach zaczynamy sięgać po niezdrowe przekąski lub zwiększamy ilość spożywanego jedzenia, co prowadzi do niepożądanych efektów dla naszego zdrowia. W niniejszym artykule omówimy, jak stres wpływa na nasze nawyki żywieniowe oraz przedstawimy kilka skutecznych sposobów na radzenie sobie z jedzeniem pod wpływem stresu.

Spis treści:

 1. Stres – co to jest i sobie z nim radzić?
 2. Dlaczego w trudnych chwilach sięgamy po niezdrowe przekąski?
 3. Jak radzić sobie z jedzeniem pod wpływem stresu – kilka skutecznych sposobów

Stres – co to jest i sobie z nim radzić?

Gdy jesteśmy zestresowani, często chwytamy się za pewnego rodzaju wysokokaloryczne przekąski, które bogate są w duże ilości cukru i tłuszczy. Dlaczego tak się dzieje, że mózg próbuje przejąć kontrolę nad tym, co zjemy?

Na początku zacznę od wyjaśnienia, czym w ogóle jest stres. Stres jest odpowiedzią organizmu na występujące zdarzenia, sytuacje pojawiające się w naszym życiu. Może być wytwarzany przez różne bodźce zewnętrzne jak np. problemy w pracy, szkole, albo wewnętrzne jak np. choroba lub gorsze samopoczucie.

Kiedy doświadczamy stresu, nasz organizm produkuje hormon kortyzol, który ma wpływ na procesy metaboliczne. W tym czasie nasz organizm może odczuwać większe zapotrzebowanie na energię, co może skłaniać nas do sięgania po wysokokaloryczne, przetworzone produkty spożywcze.

Dlaczego w trudnych chwilach sięgamy po niezdrowe przekąski?

Jedzenie pod wpływem stresu ma wiele przyczyn, w tym czynniki biologiczne, psychologiczne i społeczne.

Pod względem biologicznym, stres wpływa na organizm w taki sposób, że nasz mózg interpretuje sytuacje stresowe jako zagrożenie, co wyzwala reakcję walki lub ucieczki. To z kolei powoduje wzrost poziomu kortyzolu – hormonu stresu, który wpływa na układ pokarmowy. Kortyzol zwiększa produkcję kwasu solnego w żołądku oraz produkcję soków trawiennych, co z kolei może powodować uczucie głodu i apetytu.

Psychologicznie, jedzenie może służyć jako mechanizm radzenia sobie z napięciem i wywoływać przyjemne uczucia, działać jako forma nagrody.

Społecznie, jedzenie może być związane z tradycją lub zwyczajami, zwłaszcza w sytuacjach stresujących.

Jedzenie jako mechanizm radzenia sobie ze stresem może prowadzić do negatywnych konsekwencji zdrowotnych, takich jak nadwaga i otyłość, problemy z układem pokarmowym oraz zwiększone ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Dlatego ważne jest poznanie skutecznych sposobów radzenia sobie ze stresem, które nie polegają na sięganiu po jedzenie.

Jak radzić sobie z jedzeniem pod wpływem stresu – kilka skutecznych sposobów

Przed Tobą kilka sposobów, dzięki którym możesz pomóc sobie zredukować poziom stresu:

 • regularna aktywność fizyczna – ćwiczenia pomagają w zmniejszeniu poziomu stresu, poza tym w trakcie ćwiczeń wzmaga się produkcja hormonów szczęścia (endorfiny)
 • spróbuj technik relaksacyjnych: joga, medytacja, głębokie oddychanie to skuteczne metody na redukcję poziomu stresu
 • znajdź czas dla siebie – to bardzo ważny aspekt, znajdź czas na relaks i odpoczynek, aby móc zredukować poziom stresu
 • zadbaj o regularność posiłków i odpowiedni poziom nawodnienia, to pomaga w utrzymaniu równowagi zarówno hormonalnej jak i emocjonalnej
 • postaw na zajęcia, które sprawiają Ci przyjemność i pomagają odreagować złe emocje, wygospodaruj czas na swoje hobby
 • zadbaj o dobry sen. Brak snu czy słaba jego jakość może zwiększyć poziom stresu, dlatego bardzo ważne jest, aby zapewnić sobie odpowiednią długość odpoczynku
 • planuj swoje zadania, to na pewno pomoże Ci w unikaniu stresu, który związany jest z nadmiaru pracy i obowiązków

Sytuacje stresujące dotyczą w praktyce każdego z nas (mniej lub bardziej). Utrzymywanie wysokiego poziomu stresu nie wpływa pozytywnie na zdrowie zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Sięganie po jedzenie pod wpływem bodźca nie jest wyjściem z sytuacji. 

Zmniejszenie poziomu stresu wymaga zaangażowania, ale również czasu. Podjęcie próby w zastosowaniu którejś z metod powyżej może Ci pomóc.  Jeżeli poziom stresu jest na tyle wysoki, że negatywnie wpływa na Twoje zdrowie i Twoją relację z jedzeniem, warto udać się z problemem do specjalisty, aby otrzymać odpowiednie wsparcie w tej kwestii. 

Dietetyk Ola Rzęchowska

Podobne artykuły:

 1. Oszczędzanie na jedzeniu: 10 pomysłów na tańsze i zdrowsze posiłki.
 2. Zaburzenia odżywiania jako problem zdrowotny i społeczny

Cześć, to my, Zespół Carpatree. To właśnie tu, na naszym blogu znajdziesz najnowsze informacje o marce, naszych ambasadorach i wydarzeniach, w których bierzemy udział. Dodatkowo, zawsze czekać na Ciebie będą ciekawe informacje dotyczące treningów, odpowiedniego odżywiania, nowych produktów i promocji.