Pierniki to słodkie przysmaki, bez których ciężko jest wyobrazić sobie święta Bożego Narodzenia. Mięciutkie, rozpływające się w ustach i przepięknie pachnące przyprawami korzennymi…coś pysznego!
Proste pierniczki bez cukru w białej czekoladzie✨
Składniki:
- mąka 80 g
- kakao 30 g
- jajko 1 szt.
- mleko 100 ml / masło 40 g (roztopione) / masło orzechowe 20 g
- miód 50 g
- słodzik ok. 12 pastylek
- proszek do pieczenia 1,5 łyżeczki
- cynamon / przyprawa do piernika 2x szczypta / sól szczypta
Ciekawostka!
W zimnym i suchym miejscu pierniki mogą się przechowywać nawet przez kilka miesięcy. Są tak trwałe dzięki wysokiej zawartości przypraw korzennych.
Polewa:
- biała czekolada 1 tabliczka (wybierz czekoladę z dobrym składem)
- masło łyżka
- jogurt naturalny 1,5 łyżki
Wszystkie składniki wymieszaj i wykładaj masę po ok. 1 łyżce na papierze do pieczenia.
Dalej wstaw do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na ok. 8-10 min. W tym czasie rozpuść czekoladę z masłem w kąpieli wodnej, lekko przestudź, dodaj jogurt i wymieszaj. Później polej pierniczki i opcjonalnie posyp posypką/wiórkami kokosowymi.
Ciekawostka!
Piernik na deser, przekąskę oraz… chorobę. W XV wieku pierniki były stosowane jako remedium na przeziębienia i różne dolegliwości. Siła lecznicza tych słodyczy pochodzi od charakterystycznych ostrych, korzennych przypraw, które mają korzystny wpływ na układ trawienny i trudności z trawieniem.
Makro: (1/12)
144 kcal • 3,3b • 8,3t • 13,9w (z polewą)
89 kcal • 2,6b • 4,4t • 9,5w (bez polewy)
Co zrobić żeby pierniki były miękkie?
Do puszki czy pojemnika warto dodać ćwiartki jabłka, cytryny, skórkę pomarańczową lub obierki z jabłka. Dzięki temu pierniki będą chłonąć wilgoć z owoców oraz nabiorą owocowego aromaty.
Podsumowując, pierniczki to najpopularniejsze świąteczne wypieki, które nie dość, że świetnie smakują, to dodatkowo pięknie dekorują choinkę. A Wy, kiedy zabieracie się za pieczenie pierników?
Podobne artykuły: