Czy słyszałeś kiedykolwiek o pojęciu zero waste? Jest to idea, która powoli wchodzi na stałe do każdej sfery naszego życia. Rosnąca świadomość społeczeństwa na ważny temat, jakim jest ekologia wpływa korzystnie na świadome podejmowanie decyzji w zakresie kupowania, przetwarzania i nie marnowania produktów. Reguła ta świetnie sprawdza się również w kuchni – szczególnie w okresie świątecznym, w którym znacząco wzrasta tendencja do kupowania zbyt dużej ilości nieprzemyślanych produktów. Jak zatem gotować w święta, by nie marnować żywności?

Spis treści:

  1. Na czym polega gotowanie zero waste?
  2. Plan… na święta!
  3. Jak nie marnować po świętach?

Na czym polega gotowanie zero waste?

Problem marnowania żywności dotyczy wielu z nas – naprzeciw wychodzi więc idea zero waste, czyli świadome kupowanie, przetwarzanie i przechowywanie produktów tak, by generować jak najmniejsza ilość odpadów. Ponadto idea ta wiąże się w dużej mierze z oszczędzaniem – co w dzisiejszych czasach ma ogromne znaczenie dla naszego portfela.

Zasada ta przy przygotowywaniu posiłków polega na zastosowaniu reguły „3R”, czyli: Reduce, Reuse, Recycle. Co to właściwie oznacza?

  • Reduce czyli OGRANICZAJ – zwraca uwagę na problem kupowania i gotowania w nadmiarze. Jak się więc do niej stosować? Przed wybraniem się na zakupy przejrzyj dokładnie szafki, zobacz, jakie produkty możesz wykorzystać i nie kupuj na zapas! Zrób sobie dokładną listę zakupów, wypisz tylko to, co faktycznie potrzebujesz,
  • Reuse czyli UŻYJ PONOWNIE – nie wyrzucaj resztek jedzenia, sprawdzaj daty ważności, planuj posiłki tak, aby maksymalnie wykorzystać składniki, które posiadasz. Świetnie sprawdzi się tutaj planowanie posiłków z góry.
  • Recycle czyli SEGREGUJ – odnosi się nie tylko do segregowania odpadów, ale również do świadomego wykorzystywania resztek w swojej kuchni. W internecie jest mnóstwo przepisów i inspiracji, które podpowiedzą Ci jak wykorzystać resztki jedzenia, które dotychczas wyrzucałeś.

Proste, prawda? Dzięki świadomemu planowaniu i wykorzystywaniu wszystkich składników, kupione produkty nie trafiają do kosza z powodu przekroczonej daty ważności, a my możemy cieszyć się dodatkowo zaoszczędzonymi pieniędzmi.

Plan… na święta!

Planuj, planuj i jeszcze raz.. planuj! Szczególnie, jeśli samemu wyprawiasz święta u siebie, co wiąże się z przygotowywaniem potraw dla bliskich i rodziny. Oto kilka porad, które pomogą Ci przygotować się do zbliżających się świąt w ramach idei zero waste:

1) Sporządź listę gości i członków rodziny, dla których będziesz gotować – pozwoli to na oszacowanie ilości jedzenia i produktów, które będziesz musiała przygotować i uchroni Cię przed ewentualnym marnowaniem żywności.

2) Zrób przegląd szafek – sprawdź, czy czasem nie masz dodatkowego słoika majonezu czy puszki groszku schowanego gdzieś na dnie szafki. Postaraj się wykorzystać to, co już masz, bez kupowania „na zapas”.

3) Zaplanuj jadłospis – przemyśl z góry jakie potrawy chcesz przygotować, dzięki temu unikniesz „przypadkowych” produktów, których wcale nie będziesz potrzebować.

Jadłospis na cały dzień od dietetyka Natalii Krupiak na 2000 kcal.

4) Zrób listę zakupów – spisz jakie produkty i w jakich ilościach będziesz potrzebować. Spontaniczna zakupy bez wcześniejszego planu narazić Cię mogą nie tylko na dodatkowe koszty i marnowanie żywności, ale również zwiększasz szansę, że zapomnisz o jakimś ważnym składniku!

zero waste

5) Nie wszystko na raz – nie musisz zrobić wszystkich dań od razu. Zaplanuj posiłki tak, aby resztki można było wykorzystać na drugi dzień. Została Ci biała kiełbasa z obiadu? Zawsze możesz ją pokroić i dorzucić do jutrzejszej porcji żurku!

Kombinuj, testuj, sprawdzaj i łącz, tak aby marnować jak najmniej!

Jak nie marnować po świętach?

Problem wyrzucania jedzenia jest bardzo powszechny. Część niezjedzonych potraw czy produktów możesz przełożyć do odpowiednich pojemników i zamrozić lub odpowiednio zakonserwować by w skuteczny sposób wydłużyć termin ich przydatności do spożycia.

Produkty, których nie da się zamrozić możesz w łatwy sposób przerobić na inne danie.

Problem wyrzucania jedzenia jest bardzo powszechny. Część niezjedzonych potraw czy produktów możesz przełożyć do odpowiednich pojemników i zamrozić lub odpowiednio zakonserwować by w skuteczny sposób wydłużyć termin ich przydatności do spożycia.

Produkty, których nie da się zamrozić możesz w łatwy sposób przerobić na inne danie. Poszukaj w internecie inspiracji na wykorzystanie pozostałego produktu, aby go nie zmarnować. Pozostałe posiłki możesz również zapakować rodzinie „na wynos” lub poczęstować sąsiada. Istnieje też coraz więcej jadłodalni czy specjalnych lodówek lub zbiórek żywności, do których możesz oddać poświąteczne pozostałości.

Autor: @chcesz.gryza

Podobne artykuły:

  1. Oszczędzanie na jedzeniu: 10 pomysłów na tańsze i zdrowsze posiłki.
  2. Czy mrożonki mogą być zdrowsze niż „świeże” owoce?
  3. Talerz zdrowia – czyli jak skomponować pełnowartościowy posiłek.

Cześć, to my, Zespół Carpatree. To właśnie tu, na naszym blogu znajdziesz najnowsze informacje o marce, naszych ambasadorach i wydarzeniach, w których bierzemy udział. Dodatkowo, zawsze czekać na Ciebie będą ciekawe informacje dotyczące treningów, odpowiedniego odżywiania, nowych produktów i promocji.