Zaczynając przygodę z trenowaniem każdy z nas obiera sobie jakiś cel. Niektórzy, ćwiczą dla dobrego samopoczucia, inni dla poprawy kondycji fizycznej. Trening siłowy ma niezaprzeczalne korzyści zdrowotne dla naszego organizmu, takie jak: korekcja wad postawy, rozbudowa mięśni, wzmocnienie kośćca oraz zmniejszenie ryzyka kontuzji. Razem z trenerem judo Dominkiem Chybczyńskim przeanalizowaliśmy jak trening siłowy wpływa na ogólną poprawę jakości życia, a tym samym na pewność siebie.

Żaden obywatel nie ma prawa być amatorem w kwestiach kultury fizycznej. Jakąż hańbą jest dla człowieka zestarzeć się, nie ujrzawszy, jak piękne i silne może być jego ciało.                                                                                                                                     

Sokrates

Czym jest pewność siebie?

Niech ten cytat, antycznego greckiego filozofa, będzie punktem wyjścia do wyjaśnienia, jak duży wpływ na pewność siebie niesie ze sobą trening siłowy. Wiara we własne umiejętności jest cechą, która zdecydowanie ułatwia osiąganie sukcesów, czy to w życiu sportowym, zawodowym, czy prywatnym. Oczywistym jest, że pewność siebie zyskuje się w miarę nabywania nowych zdolności. Doskonałym przykładem są osoby trenujące sporty walki, czy też samoobronę, które uczą się jak pokonać przeciwnika. Z każdym nowo poznanym elementem, każdą wygraną walką na sparingach zwiększają wiarę we własne przygotowanie, a tym samym, w samych siebie.

Wygląd naszej sylwetki, a pewność siebie

Wiele osób zaczynających swoją przygodę z siłownią, stawia sobie za cel poprawę swojej kondycji oraz wyglądu sylwetki. Współcześnie, smukłe i umięśnione ciało budzi podziw wśród innych. Jednak jak nasz zewnętrzny wygląd wpływa na naszą pewność siebie? Na pewno nasza samoocena wzrasta w momencie, kiedy widzimy, że się komuś podobamy, jesteśmy podziwiani i komplementowani. Pamiętaj, że nie musisz dążyć do bycia Arnoldem Schwarzeneggerem czy Instagramową modelką, ważne i naprawdę budujące są małe sukcesy. Ciągłe przekraczanie swoich barier, każdy kilogram więcej założony na sztangę, każdy najmniejszy komplement, buduje niesamowitą pewność siebie i chęć do dalszej pracy nad sobą.

Podciąganie i brzuszki w treningu siłowym
Trening siłowy powoduje nie tylko zmianę naszego wyglądu, ale też zmianę w postrzeganiu nas samych

Trening siłowy i przewaga psychiczna

Odnieśmy się do wspomnianych wcześniej do sportów walki. Gdy stajemy z naszym przeciwnikiem oko w oko, pierwsze co oceniamy to jego wygląd. Jeśli jest od nas słabszy fizycznie, ma mniej zarysowane mięśnie, jest wolniejszy od nas, to automatycznie czujemy się pewniej. Pewność siebie ma niebagatelny wpływ na nasze nastawienie psychiczne, wiarę we własne umiejętności i ostateczny przebieg walki. Wiele badań pokazuje, że nasza samoocena wzrasta proporcjonalnie, do zwiększania się naszej siły, wytrzymałości i szybkości. Istotnym elementem będzie także rywalizacja, nieważne, czy konkurujemy w zawodach, czy porównujemy się z innymi ćwiczącymi na siłowni. Według [1]Tadeusza Sankowskiego, osoby trenujące, mają wyższą samoocenę, od osób, które nie podejmują żadnej aktywności fizycznej.

Wyćwicz swoją pewność siebie

Trening siłowy, podczas którego pokonujesz swoje bariery lub zwiększasz obciążenie, buduje nie tylko świadomą, ale także podświadomą pewność siebie[2]. Lepsze postrzeganie samego siebie, wpływa na lepsze samopoczucie. Na pewno wiele z Was czuło się pewnie, zwłaszcza tuż po treningu, kiedy to następuje gwałtowny wyrzut endorfin. Tzw. hormon szczęścia, powoduje, że poprawia nam się nastrój, jesteśmy z siebie zadowoleni, a poziom stresu się obniża. Badania pokazują również, że trening siłowy obniża lęk i niepokój, a nawet zapobiega depresji[3].

Trening siłowy – warto próbować!

Podsumowując – trening siłowy pozytywnie wpływa na nasz organizm i psychikę pod wieloma względami. Osiągnięcie założonych celów wiąże się oczywiście z ciężką pracą, szczególnie na samym początku naszej drogi. Jeśli jednak konsekwentnie będziemy trzymać się planu i dążyć do jego realizacji, to nasze życie zmieni się o sto osiemdziesiąt stopni. Oczywiście na lepsze.

Polecam spróbować, bo już po pierwszych treningach poczujecie się zdrowiej, silniej i pewniej siebie. Uwaga – można się uzależnić ?

Przy współpracy z Kierunek Trener logo portal Kierunek Trener


[1] Sankowski T. (2001), Wybrane psychologiczne aspekty aktywności sportowej, Poznań

[2] Pacek A., Babiarz M. (2019), Sekrety przygotowania motorycznego w sporcie

[3] LeCheminant J. (2014), Effect of resistance training on body composition, self-efficacy, depression, and activity in postpartum women. [w]: Scandinavian Journal of Medicine and Science in Sports, nr 24(2):414-21

Cześć, jestem licencjonowanym trenerem personalnym, przygotowania motorycznego, a także trenerem judo dzieci jak i dorosłych. Ukończyłem Akademię Wychowania Fizycznego w Gdańsku na kierunku wychowanie fizyczne. Moja przygoda ze sportem zaczęła się już w dzieciństwie, kiedy to w wieku czterech lat postawiłem pierwsze kroki na macie. Przez wiele lat wyczynowo trenowałem judo, gdzie miałem swoich trenerów, którzy dbali o to, żebym dawał z siebie wszystko, aż postanowiłem samemu wyszkolić się i zacząć pomagać ludziom w dążeniu do własnych celów. I tak już od paru lat zajmuje się treningiem personalnym pod różnym kątem, od korekty wad postawy ciała, przez bieganie, sporty walki i trening siłowy. Cały czas staram się pogłębiać swoją wiedzę i szukać nowych rozwiązań, aby skutecznie pomagać ludziom we wszystkich aspektach zdrowego stylu życia. Jeśli chcesz coś zmienić w swoim życiu lub masz konkretne cele, chętnie pomogę Ci w ich osiągnięciu.