Wahania masy ciała są powszechne i dotyczą wielu ludzi. Mogą wynikać z różnych przyczyn, w tym z niezdrowego trybu życia, chorób, genetyki i stresu. Jakie są przyczyny tych wahnięć i jak sobie z nimi radzić?

Spis treści:

 1. Potencjalne przyczyny wahań masy ciała.
 2. Dlaczego wieczorem ważymy więcej niż rano i kiedy najlepiej się ważyć?

Potencjalne przyczyny wahań masy ciała

wahania masy ciała
Dietetyk Natalia Krupiak – @dietbynat

Wahania masy ciała to coś, czego doświadcza każdy z nas. Jedni zwracają na to uwagę bardziej, inni mniej. Jednak dla osób chcących schudnąć bez odpowiedniej, podstawowej wiedzy na temat funkcjonowania organizmu, mogą być one bardzo demotywujące. 

Przykład: jesteś na diecie redukcyjnej i ważysz się często. ZA CZĘSTO. Nagle jednego dnia wyświetlacz na wadze pokazuje kilogram więcej niż dnia poprzedniego. Jakie są Twoje pierwsze myśli?: Dieta nie działa, jest bez sensu. Starasz się, ograniczasz, ćwiczysz, a masa ciała zamiast spadać- rośnie. 

A teraz, zanim się poddasz i zrezygnujesz z tego, co już udało Ci się wypracować pozwól, że spróbujemy się razem zastanowić: jakie są przyczyny wahań masy ciała, czy to normalne i dlaczego wieczorem ważysz więcej niż rano.

 1. Spożywanie pokarmów o dużej zawartości soli

Po spożyciu zbyt dużej ilości soli (przeważnie przyjmiemy ją z wysoko przetworzoną żywnością lub słonymi przekąskami) organizm zatrzymuje więcej wody aby zachować prawidłowe stężenie sodu we krwi. Po pozbyciu się nadmiaru sodu z organizmu pozbywamy się również nadmiaru wody i masa ciała, która tymczasowo wzrosła- spada. 

 1. Odwodnienie lub przewodnienie

Im więcej odwodniony organizm dostanie płynów, tym więcej będzie chciał zatrzymać aby utrzymać homeostazę. Po wyrównaniu się ilości płynów w organizmie i utrzymaniu odpowiedniego nawodnienia wszystko powinno wrócić do normy. Pamiętaj o regularnym piciu wody, zamiast prób uzupełniania jej pijąc całą butelkę na raz. 

Wahania wagi ciała a miesiączka

 1. Miesiączka i cykl miesiączkowy

W okolicy miesiączki kobiety mogą odnotować podwyższoną masę ciała. Wynika to ze zwiększonej tendencji do zatrzymywania wody w organizmie. Często pojawiają się również zaparcia i tym samym obraz bardziej wzdętego podbrzusza. Dodatkowo wpływ mają przedmiesiączkowe wybory żywieniowe. Zwiększona predyspozycja do spożywania produktów wysoko przetworzonych, słonych, bardziej tłustych – znasz to? 

Co ciekawe – w zależności od tego, w którym dniu cyklu jesteś, masa ciała może być wyższa lub niższa w porównaniu do “normy”. Ma to związek z wydzielaniem hormonów: estrogen może powodować zaparcia, a progesteron ma działanie moczopędne. 

 1. Przetrenowanie

Podczas treningu dochodzi do mikrouszkodzeń mięśni (jest to normalne, te mięśnie po treningu dzięki odpowiedniemu odżywianiu odbudowują się i stają się silniejsze). Jednak w międzyczasie może dojść do pojawienia się towarzyszącego temu uszkodzeniu stanu zapalnego i gromadzenia się wody. Kojarzysz uczucie “spuchniętych nóg” po treningu? To minie gdy organizm się zregeneruje.

 1. Spożywanie alkoholu

Alkohol jest substancją odwadniającą. Tak jak bezpośrednio po spożyciu alkoholu przy zbyt małym przyjmowaniu płynów możesz czuć, że organizm jest “wysuszony”, tak przy próbie uzupełnienia tych płynów może dojść do ich nadmiernego gromadzenia (tak jak wspomniałam w punkcie 2). Nie polecam spożywania go w nadmiarze, ale gdy już nadarzy się okazja pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu już podczas picia alkoholu. Pomoże to zmniejszyć kaca i uczucie opuchnięcia następnego dnia.

Wpływ węglowodanów na wahania wagi ciała

 1. Zwiększone niż zwykle spożycie węglowodanów

Uwaga – to nie jest sygnał do tego żeby ich unikać! Produktem końcowym przemiany węglowodanów w organizmie jest glikogen. Jest to magazyn energii. Jedna cząsteczka glikogenu wiąże 3-4 cząsteczki wody. Kiedy zużyjesz glikogen w celach energetycznych, rozłoży się on na glukozę w celu szybkiego dostarczenia energii i związana z nim woda zostanie wydalona. Zjawisko to tłumaczy cudowne pierwsze dni spadku masy ciała na diecie pozbawionej węglowodanów – uszczuplane są zapasy glikogenu i tym samym wody. Oczywiście po kilku dniach stosowania takiej diety wszystko się wyrównuje i finalnie redukcja na diecie niskowęglowodanowej, jak i wysokowęglowodanowej przynosi ten sam efekt (u zdrowego człowieka bez zaburzeń gospodarki węglowodanowej).

 1. Zaparcia i ogólnie zalegająca w jelitach treść pokarmowa 

Masa ciała zmienia się w ciągu dnia ze względu na zawartość treści pokarmowej w jelitach. Rano perystaltyka jelit jest najsilniejsza, dlatego też częściej załatwiamy się właśnie w pierwszej połowie dnia. Kiedy pojawią się zaparcia lub spożyjemy pokarm o większej objętości i cięższy do strawienia niż zwykle (np. podczas świąt), masa ciała może okresowo wzrosnąć i unormować się po kilku dniach, gdy wszystko zostanie strawione. 

Dlaczego wieczorem ważymy więcej niż rano i kiedy najlepiej się ważyć?

Punkt 7 już w sumie zawiera w sobie odpowiedź na to pytanie. Na naszą wieczorną masę ciała składa się również waga spożytego, jeszcze nie strawionego pokarmu. Jednego dnia zjemy większą objętość jedzenia, drugiego mniej, dlatego też najlepiej ważyć się rano, przed śniadaniem, po porannej toalecie.

Jako dietetyk nie polecam moim podopiecznym ważyć się codziennie. Masa ciała może się wahać z dnia na dzień, jednego dnia być niższa, a drugiego trochę wyższa i ma na to wpływ jak widać wiele składowych. W obserwowaniu masy ciała liczy się tendencja.

Redukcja masy ciała nie będzie na wykresie linią prostą. Dla zachowania spokojnej głowy podczas procesu redukcji, masy, czy próby utrzymania swojej masy ciała na stałym poziomie nie polecam ważyć się częściej niż raz na tydzień. Przy takim kontrolowaniu swoich rezultatów nie widać tych małych, dobowych różnic i trzymanie diety staje się przyjemniejsze dla psychiki.

Natalia Krupiak

Podobne artykuły:

 1. Redukcja – co się dzieje z twoim organizmem?
 2. Dlaczego kobiety powinny trenować siłowo?
 3. Trening 12-3-30. Nudny, ale skuteczny?

Cześć, to my, Zespół Carpatree. To właśnie tu, na naszym blogu znajdziesz najnowsze informacje o marce, naszych ambasadorach i wydarzeniach, w których bierzemy udział. Dodatkowo, zawsze czekać na Ciebie będą ciekawe informacje dotyczące treningów, odpowiedniego odżywiania, nowych produktów i promocji.