Pilates reformer to forma treningu wykonywana na specjalnej maszynie, zwanej reformerem. To idealny  sposób na kształtowanie prawidłowej postawy dla młodych osób oraz poprawy zakresów ruchomości i  elastyczności dla osób starszych. Reformer oferuje wiele możliwości, począwszy od rozciągania, aż po skoki na Jumpboardzie, gdzie intensywność treningu wyraźnie się zwiększa. Dzięki swojej wszechstronności, zarówno początkujący, jak i zaawansowani cieszą się satysfakcjonującymi rezultatami.

Spis treści:

 1. Historia pilates reformer.
 2. Reformer – jak jest zbudowany?
 3. Jakie są efekty treningu?
 4. Pilates reformer – cel treningu.  
 5. Jak się ubrać na zajęcia? 
 6. Pilates reformer a trening na macie.
 7. Pilates – 8 kluczowych zasad!
 8. Podsumowanie
trening pilates reformer

Historia pilates reformer

Historia Pilates Reformer sięga czasów Josepha Pilatesa, który jest pomysłodawcą tej metody. Urodził się w Düsseldorf w 1880 roku. Jako małe dziecko zmagał się z krzywicą, astmą i gorączką reumatyczną. Pragnąc przezwyciężyć dolegliwości z dzieciństwa zaczął praktykować kulturystykę, gimnastykę, jogę, tai chi, sztuki walki oraz medytację.

W czasie I Wojny Światowej, miał okazję pracować jako pielęgniarz, co umożliwiło mu eksperymentowanie z umieszczaniem sprężyn w łóżkach szpitalnych. To pozwoliło pacjentom wzmacniać swoją siłę mięśniową nawet wtedy, gdy nie mogli z nich wstawać. Te doświadczenia  stanowiły pierwowzór dla późniejszej koncepcji Pilates Reformer.   

Reformer – jak jest zbudowany?

To konstrukcja przypominająca łóżko, wyposażona w płaską platformę poruszającą się w górę i w dół. Ta ruchoma platforma, zwana wózkiem, jest przytwierdzona do jednego końca ramy za pomocą zestawu sprężyn.

Odpowiednia liczba sprężyn ustala stopień oporu generowanego przez reformer. Zaskakujące jest, że jedna lekka sprężyna czasami może być bardziej wymagająca niż kilka cięższych. Na końcu ramy znajduje się regulowany podnóżek, zwany footbar’em, regulowany do różnych wysokości w  zależności od rodzaju ćwiczenia.

Dodatkowo, reformer posiada naramienniki zapobiegające przesuwaniu się podczas leżenia, regulowany zagłówek oraz długie liny z uchwytami przymocowanymi do górnej części  konstrukcji. Dostępne są zazwyczaj w dwóch rozmiarach: mniejsze przystosowane są do dłoni, natomiast większe idealnie sprawdzają się dla stóp. Do ćwiczeń na reformerze wykorzystuje się również takie dodatki jak: jumpboard, box, magic circle ring, piłeczki czy kijki. 

Jumpboard 

Jumpboard to specjalna deska do skoków umieszczana na jednym z końców reformera. Dzięki niej możemy zredukować działanie grawitacji, korzystając jednocześnie ze sprężyn do kontrolowania  siły uderzenia.

Skoki można wykonywać w pozycji leżenia tyłem, na boku lub w klęku podpartym, co wprowadza różnorodność i wyzwanie do treningu pilates na reformerze. To niezwykle wszechstronny  trening, który angażuje różne partie mięśni, oferując dynamikę i możliwość dostosowania do własnych  preferencji. Te zajęcia charakteryzują się szybszym tempem i większą intensywnością, dodatkowo stymulując układ sercowo-naczyniowy. Skoki i dynamiczne ruchy, nie tylko zwiększają spalanie kalorii, ale także poprawiają ogólną kondycję fizyczną. 

Jakie są efekty treningu?

pilates reformer

Ćwiczenia pilates reformer działają korzystnie w profilaktyce wad postawy oraz łagodzeniu zespołów  bólowych kręgosłupa. Stanowią także wsparcie dla osób z siedzącym trybem życia, pomagają w  niestabilności kręgosłupa i poprawiają zakresy ruchomości.

Dodatkowo, są skuteczne w przypadku zmian zwyrodnieniowych stawów, a także wspomagają rehabilitację po zabiegach chirurgicznych kręgosłupa. Łagodzą przeciążeniowe dolegliwości układu ruchu, wspierają przy zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa (ZZSK) oraz korygują przykurcze w obrębie narządu ruchu. Ponadto, stanowią rozwiązanie dla osób z zaburzeniami motoryki klatki piersiowej.

Pilates reformer – cel treningu

Głównym celem ćwiczeń pilates reformer jest wzmacnianie mięśni głębokich, które mają kluczowe  znaczenie dla wsparcia struktury kręgosłupa. Wzmacniając je redukujemy obciążenie i napięcie,  wspomagając zdrowy kręgosłup. Kształtowanie mięśni core polega na trenowaniu mięśnie dna miednicy, przepony, mięśnia poprzecznego brzucha i mięśnia wielodzielnego, które są kluczowe do wykonywania  codziennych czynności.

Kolejną ważną zaletą treningów pilates reformer jest zwiększenie elastyczności. Ćwiczenia skupiają się na wydłużeniu mięśni, zwiększaniu zakresu ruchu i poprawie ogólnej sprawności. 

Reformer oferuje możliwość realizacji różnorodnych ćwiczeń rozciągających i ruchów, których trudno  osiągnąć podczas tradycyjnych sesji pilates na macie. Reformer pilates to nie tylko wyzwanie dla ciała, ale  także dla umysłu. Poprzez skupienie się i świadome podejście do praktyki, możesz zintensyfikować harmonię między umysłem a ciałem, co korzystnie wpływa na samopoczucie psychiczne.

Podczas ćwiczeń pilates reformer istotne staje się również utrzymanie intensywnej koncentracji i kontroli. Ta zwiększona świadomość ciała i umysłu przynosi różnorakie korzyści, w tym redukcję stresu, poprawę zdolności  skupienia oraz rozluźnienie ciała. Oddech dolnożebrowy (przeponowy) , to również kluczowy aspekt podczas treningu pilates reformer. Ten rodzaj oddychania sprzyja lepszemu dotlenieniu organizmu oraz zwiększa poczucie spokoju i uważności. Dodatkowo, poprzez poprawę dopływu tlenu w organizmie, kontrola oddechu może przynieść ulgę w sytuacjach stresowych i sprzyjać lepszemu snu.

Jak się ubrać na zajęcia? 

Wybierając strój na trening pilates reformer należy pamiętać o wygodzie i swobodzie ruchów.  Odpowiednio dopasowany strój nie tylko umożliwia pełną gamę ruchów, ale także ułatwia trenerowi  dokładniejsze obserwowanie i korygowanie ciała podczas ćwiczeń.

Wybierz ubranie, które pozwoli Ci skupić się na treningu, zapewniając jednocześnie maksymalny komfort, będzie oddychające i elastyczne. Na reformerze ćwiczy się bez obuwia. Skarpetki z antypoślizgiem doskonale się sprawdzą. Ćwiczenie na boso również ma swoje korzyści, ponieważ umożliwia lepszy kontakt stopy z powierzchnią reformera, a także zwiększa propriocepcję, czyli świadomość pozycji ciała w przestrzeni. Ostateczny wybór zależy od indywidualnych preferencji i komfortu. 

Pilates reformer a trening na macie  

Reformer pilates oferuje znacznie większą różnorodność ćwiczeń niż podczas treningu na macie.  Dzięki możliwości regulacji oporu, reformer dostosowuje się do indywidualnych potrzeb i poziomu  zaawansowania każdego uczestnika, zapewniając elastyczność i ochronę stawów. Reformer nie tylko  wspomaga utrzymanie równowagi i stabilizację mięśni tułowia, ale także umożliwia kontrolowane  obciążenie, co wspiera zdrowie stawów.

W przeciwieństwie do treningu na macie, gdzie głównie korzysta się z ciężaru ciała i prostych rekwizytów, reformer wykorzystuje paski, sprężyny i platformę, dodając różnorodność i intensywność do ćwiczeń. Jedną z głównych zalet pilates na macie jest to, że do ćwiczeń potrzebujesz jedynie maty. Ćwiczenia te skupiają się na fundamentalnych zasadach ruchu, koncentrując się na oddechu i płynnych ruchach. To doskonały sposób na kontynuację treningu, nawet w podróży.

Pilates – 8 kluczowych zasad !

Metoda Pilatesa wyróżnia się poprzez osiem kluczowych zasad, które określają jej wyjątkowy charakter,  obejmując koncentrację, oddech, centrowanie, kontrolę, precyzję, płynny ruch, zrównoważony rozwój mięśni  i rutynę.  

 1. Koncentracja: skupiając się na każdym ruchu ciała, osiągnie się optymalną wartość fizyczną oraz zwiększy  się świadomość ciała.  
 2. Centrowanie: fizyczne przeniesienie uwagi na środek ciała. 
 3. Kontrola: Pilates to praktyka uwagi, zakładająca dokładną, bezpieczną i kompletną kontrolę mięśni, gdzie  każdy ruch jest świadomy i celowo wykonywany.  
 4. Oddech: prawidłowe oddychanie to kluczowy element nauczania tej metody. Kontrolowany oddech  przeponowy stymuluje krążenie krwi, pobudza komórki i mięśnie. Precyzja to kolejny istotny element  podczas treningu pilates.
 5. Precyzja: dokładne wykonanie jednego ćwiczenia ma większe znaczenie niż wielokrotne powtarzanie  ćwiczenia w nieprawidłowej formie. 
 6. Ciągły, płynny ruch: ruch w Pilatesie jest ciągły i płynny.  
 7. Zrównoważony rozwój mięśni: praca nad ciałem polega na wzmacnianiu mięśni osłabionych i rozluźnianiu  mięśni nadmiernie napiętych w celu zrównoważenia pracy mięśni.  
 8. Rutyna: systematyczność i regularność treningów jest kluczowa w osiąganiu pożądanych efektów. 

Te zasady stanowią fundamentalny element metody Pilates, kładąc nacisk na harmonijne połączenie umysłu,  oddechu, ruchu i systematyczności dla osiągnięcia celów treningowych. 

Podsumowanie

Trening Pilates reformer to klucz do doskonałej sylwetki! Skupia się na wzmacnianiu mięśni głębokich,  stanowiących fundament dla naszego ciała. Wpływa korzystnie na postawę, elastyczność, zakresy ruchu w  stawach, podnosi świadomość własnego ciała, łagodzi stres, i rozluźnia całe ciało, a także wzmacnia  umiejętność prawidłowego oddychania.

To trening dostępny dla wszystkich, także dla osób starszych, przyczyniając się do poprawy ich równowagi statycznej i dynamicznej, mobilności funkcjonalnej, oraz w utrzymaniu równowagi. Trening na reformerze można urozmaicić korzystając z różnych sprzętów, na przykład Jumpboarda, czyli deski do skoków, co dodatkowo intensyfikuje trening Pilates.

Jeśli poszukujesz nowego doświadczenia, treningu wymagającego świadomej pracy ciała i umysłu, Pilates Reformer może być idealny dla Ciebie. 

Maja Kaminśka

Instagram: maja.pilates

Cześć, to my, Zespół Carpatree. To właśnie tu, na naszym blogu znajdziesz najnowsze informacje o marce, naszych ambasadorach i wydarzeniach, w których bierzemy udział. Dodatkowo, zawsze czekać na Ciebie będą ciekawe informacje dotyczące treningów, odpowiedniego odżywiania, nowych produktów i promocji.