Zdrowe grillowanie – to sztuka łączenia smaku i zdrowia w jednym. Kluczem do osiągnięcia idealnej równowagi jest świadome wybieranie produktów o wysokiej jakości i niskiej zawartości tłuszczu.

Jak zdrowo grillować i czy jedzenie z grilla jest zdrowe?

Nie da się ukryć, że wraz z nadchodzącą ładną pogodą, wyższymi temperaturami i cieplejszymi wieczorami zaczyna się sezon grillowania. Wielu z nas zadaje sobie pytanie czy jedzenie z grilla jest zdrowe i czy można pójść do znajomych na grilla nie mając przy tym wyrzutów sumienia o zbędne kalorie. Jedni uważają, że to właśnie jedzenie z grilla jest zdrowszą dla naszego zdrowia alternatywą, dlatego, że wytapia się przy tym spora ilość tłuszczu, inni jednak twierdzą, że wytwarzający się dym jest dla nas szkodliwy i uwalniają się przy tym substancje rakotwórcze. W tym artykule postaram się wyjaśnić na co należy zwrócić przy grillowaniu, a także odpowiem na często nurtujące pytanie – czy da się podejść zdrowo do tematu grillowania. 

Zacznijmy od tego czy w ogóle na grillowanie można znaleźć miejsce w zdrowej diecie? Odpowiedź brzmi: Oczywiście, że tak! Jedzenie z grilla może być zdrowe, o ile zwróci się uwagę na technikę grillowania, sposób przyrządzania oraz jakość produktów. Prawdą niestety jest, że podczas grillowania może dochodzić do powstawania niebezpiecznych substancji rakotwórczych. Są to m.in. PAH (węglowodory aromatyczne policykliczne) oraz HAA (heterocykliczne aminy aromatyczne).

5 zasad zdrowego grillowania

Poniżej przedstawiam kilka tipów jak zminimalizować ilość toksyn wytwarzających się podczas grillowania:

  • Staraj się piec potrawy stosunkowo krótko (oczywiście do momentu, który umożliwia spożycie produktu) i nie bezpośrednio nad ogniem, aby w miarę możliwości skrócić czas pieczenia na grillu. Można zastosować np. tacki (stalowe lub chociaż aluminiowe). Im krótszy czas grillowania, tym mniejsze ryzyko powstania substancji rakotwórczych.
  • Wybieraj chude mięso (np. drób) lub ryby, które również w formie grillowanej są bardzo smaczne. Im chudsze mięso, tym po prostu zdrowszy jest posiłek. Uważaj również, aby nie przypalić mięsa.
  • Mięso bądź ryby lepiej jest wcześniej zamarynować. Marynata stanowi pewnego rodzaju powłokę ochronną, co pomaga zmniejszyć powstawanie substancji rakotwórczych.
  • Urozmaicaj grillowany posiłek. Warto zrobić dodatkową sałatkę ze świeżych warzyw, podawać z pełnoziarnistym pieczywem. Oprócz mięsa, również można postawić na grillowane warzywa, szaszłyki dobrze sprawdza się grillowana papryka lub cukinia. 
  • Po każdym grillowaniu dokładnie wyczyść grilla! To bardzo ważny punkt. Również przed rozpoczęciem grillowania, sprawdź dokładnie czy grill jest w czystej formie, aby brud i pozostałości nie przedostał się na czyste jedzenie. 

Przeczytaj również: Zdrowe grillowanie – jak i co grillować, żeby było zdrowiej.

Zdrowe grillowanie – podsumowanie

Podsumowując, jedzenie na grillu jest ciekawą alternatywa i fajnym pomysłem na weekendowy obiad czy kolację. Nie zapominajmy o urozmaiceniu grillowych potraw podając je w towarzystwie świeżych lub grillowanych warzyw, a nawet owoców.

Grillowane jedzenie może być zdrowe, o ile trzymamy się wszystkich powyższych zasad, może być również dobrą alternatywą dla osób, które chcą zrzucić zbędne kilogramy. Przestrzeganie wypisanych przeze zasad może pomóc zminimalizować ryzyko powstawania substancji rakotwórczych podczas letniego grillowania.

Ola Rzęchowska

Cześć, to my, Zespół Carpatree. To właśnie tu, na naszym blogu znajdziesz najnowsze informacje o marce, naszych ambasadorach i wydarzeniach, w których bierzemy udział. Dodatkowo, zawsze czekać na Ciebie będą ciekawe informacje dotyczące treningów, odpowiedniego odżywiania, nowych produktów i promocji.