Ryby od dawna są uznawane za niezwykle wartościowy składnik diety ze względu na swoje zdrowotne właściwości. W niniejszym artykule przyjrzymy się, dlaczego warto włączyć ryby do swojego jadłospisu, jakie korzyści płyną z ich spożywania oraz jakie ryby są szczególnie bogate w cenne składniki odżywcze.

Spis treści:

 1. Korzyści płynące ze spożywania ryb.
 2. Czy wszystkie rodzaje ryb są dobre dla organizmu?
 3. Czy warto więc postawić w diecie na ryby?

Korzyści płynące ze spożywania ryb

Myślę, że zdecydowana większość osób twierdząco odpowie na zadane w tytule artykułu pytanie. To oczywiste, że warto spożywać ryby i dobrym zwyczajem będzie włączyć je do swojego jadłospisu. Na ten temat wypowiedziała się Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), która sugeruje spożycie ryb 1-2 razy w tygodniu. Ryby są istotnym elementem codziennej diety. Dlaczego warto po nie sięgać? Już wyjaśniam:

Ryby są źródłem cennych nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega-3, w szczególności EPA (kwas eikozapentaenowy) oraz DHA (kwas dokozaheksaenowy). Te kwasy odpowiadają za zdrowe serce, prawidłowe funkcjonowanie naszego mózgu, regulacje nastroju, zdrowie psychiczne, wzrok oraz wykazują właściwości przeciwzapalne oraz wspomagają procesy odpornościowe.

Stanowią doskonałe źródło pełnowartościowego białka i mogą być świetnym zamiennikiem mięsa czy jaj.

Zawierają mnóstwo witamin: A, E, D, witamin z grupy B, a także składniki mineralne: selen, cynk, wapń, potas, fosfor, jod czy magnez.

Ryby można podzielić ze względu na ich pochodzenie:

 • Morskie, które zamieszkują wody oceaniczne (np. łosoś, tuńczyk, dorsz, halibut, śledź czy makrela)
 • Słodkowodne, które żyją w jeziorach, rzekach, stawach (np.: sandacz, karp, pstrąg, szczupak)

Można je również podzielić ze względu na zawartość tłuszczu:

 • Chude (niskotłuszczowe): dorsz, flądra, mintaj, sandacz, tuńczyk biały, sola
 • Średniej zawartości tłuszczu: tilapia, halibut, okoń, morszczuk
 • Tłuste (bogate w tłuszcze): łosoś, makrela, śledź, sardynka, anchois

Należy wiedzieć, że nasz organizm nie jest sam w stanie samodzielnie produkować niektórych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, np. wspomnianych już kwasów EPA i DHA, dlatego bardzo istotne jest, aby dostarczyć je wraz z dietą.

Czy wszystkie rodzaje ryb są dobre dla organizmu?

Mówiąc ogólnie: tak, przy spożyciu ryb 1-2 razy w tygodniu nie ma powodu do niepokoju. Warto jednak wiedzieć, że niektóre gatunki ryb, które są narażone na zanieczyszczenia środowiskowe (np. metale ciężkie czy rtęć), powinny być spożywane w ograniczonych ilościach.

W przypadku nadmiernego ich spożycia mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia. Najbardziej narażone na zanieczyszczenia są ryby, które żyją bardzo długo w porównaniu z innymi rybami, mogą to być: duży tuńczyk, rekin, miecznik, szczupak, panga i ostryga. Należy jednak zaznaczyć, że w przypadku tych ryb nie należy ich drastycznie wykluczyć, ale ograniczyć, aby uniknąć narażenia na potencjalne toksyny.

Czy warto więc postawić w diecie na ryby?

Zdecydowanie tak! Oferują one tak wiele zdrowotnych właściwości, że nie można o nich zapominać podczas planowania naszego codziennego menu. Ryby są korzystnym źródłem składników odżywczych, co niewątpliwie wpływa na nasze zdrowie. Gdy jesz ich bardzo dużo warto pamiętać, żeby wybierać ryby o niskim poziomie zanieczyszczeń.

Ola Rzęchowska

Podobne artykuły:

 1. Jak prawidłowo nawadniać organizm latem: znaczenie wody i innych napojów
 2. Okno anaboliczne – czy musisz jeść od razu po siłowni?
 3. Dieta wysokobiałkowa, a prawdopodobieństwo powstawania wzdęć.

Cześć, to my, Zespół Carpatree. To właśnie tu, na naszym blogu znajdziesz najnowsze informacje o marce, naszych ambasadorach i wydarzeniach, w których bierzemy udział. Dodatkowo, zawsze czekać na Ciebie będą ciekawe informacje dotyczące treningów, odpowiedniego odżywiania, nowych produktów i promocji.