Bułgary to jedno z najczęściej wykonywanych ćwiczeń na dolne partie. Zaletą tego ćwiczenia jest to, że angażuje wiele grup mięśniowych takich jak czworogłowe i dwugłowe uda, pośladkowe oraz głębokie mięśnie brzucha, ale aby zmaksymalizować ich pracę i uniknąć kontuzji trzeba dobrze opanować  technikę tego ćwiczenia. Poznaj, więc kilka naszych wskazówek aby tak się stało.

Przysiad bułgarski w 5 krokach

 1. Oprzyj stopę górną częścią grzbietu o stabilne podwyższenie. Możesz wykorzystać do tego ławeczkę, box, oponę, step lub nawet kanapę w salonie. 
 2. Przednią stopę ustaw około metra przed podwyższeniem. Odległość jest zbliżona. Najważniejsze aby kostka nogi wykrocznej była ustawiona pod kolanem, kolano pod biodrem, a plecy były wyprostowane. Przypilnuj też palców u stóp, aby nie skręcały na zewnątrz lub do środka. Pamiętaj, że środek ciężkości powinien opierać się na przedniej nodze, a tylna stanowić powinna jedynie podparcie i asystę. 
 3. Kolejno ugnij przednią nogę w kolanie i jeśli zależy Ci bardziej na zaangażowaniu mięśni pośladkowych wycofaj biodra, pochyl tułów i zejdź jak do przysiadu kierując pośladki do tyłu, w stronę podwyższenia. Gdy wolisz bardziej skupić się na mięśniach czworogłowych zejdź pionowo do dołu biodra cofając jedynie minimalnie.
 4. Następnie powoli wyprostuj nogę w kolanie i wróć do pozycji wyjściowej.
 5. Pamiętaj o napięciu brzucha podczas ćwiczenia, prawidłowym wdechu w pierwszej fazie ruchu i wydechu w drugiej. Nie wykonuj przeprostu wracając do pozycji początkowej i napnij pośladki na końcu.
bułgary technika
Szorty Allure

Bułgary – najczęściej popełniane błędy

 • brak spięcia pośladków
 • zgarbione plecy
 • złe ustawienie przedniej stopy
 • brak zaangażowania mięśni brzucha
 • niestabilna pozycja

✔️ Pamiętaj jeśli Twoja postawa jest bardzo chwiejna i masz problem z utrzymaniem równowagi zdecyduj się na jak najmniejsze podwyższenie. 

Bułgary – warianty przysiadów bułgarskich

 • Z własną masą ciała – najlepszy dla początkujących oraz jako rozgrzewka przed treningiem.
 • Z hantlami lub sztangą – jeśli chcesz rozbudować i jeszcze bardziej wzmocnić mięśnie ud, pośladków oraz brzucha.
 • Z taśą TRX lub z wykorzystanie piłki fit ball – jeszcze bardziej angażujące mięśnie głębokie brzucha oraz kształtujące równowagę.

Gdy z czasem udaje Ci się opanować technikę bułgarów, ale mimo to nie widzisz efektów wizualnych wykorzystaj nasze wskazówki, efekty będą nieuniknione.

7 zasad skutecznego treningu pośladków

Ćwicz regularnie – raz w tygodniu to trochę mało, aby zobaczyć wizualne efekty najlepiej ćwiczyć 2-3 razy w tygodniu daną partię ciała. Wskazane będą od 3 do 5 serii.

Wskocz na nadwyżkę kaloryczną – jeśli chcesz coś zbudować musisz być na dodatnim bilansie energetycznym w przeciwnym razie może pośladki staną się bardziej jędrne, ale nie urosną albo wręcz przeciwnie schudną.

Aktywuj pośladki – przed częścią główną zastosuj aktywację. Sprawdzą się wznosy bioder w leżeniu, monster walk, bird-dog. Po 10-15 powtórzeń.

Nie polegaj na cardio – oczywiście nie musisz go całkowicie unikać, ale przy treningu siłowym zdecydowanie nabierzesz więcej masy i jędrności. Cardio poprawi Twoja kondcję, ale nie zbuduje mięśni. 

Nie bój się ciężaru – pośladkowy większy to najsilniejszy  mięsień w naszym ciele. W związku z tym potrzebuje dużego obciążenia. Sięgaj po talerze, sztangi, hantle. Oczywiście w miarę możliwości.

Progresuj – jeśli zaczęłaś od ćwiczenia z pięciokilowym ciężarem i robisz je jakiś czas to wiele może się nie zmienić. Pamiętaj by sukcesywnie zwiększać ciężar.

❗ Nie przesadzaj – nie ćwicz codziennie. Mięśnie kiedy odpoczywają to rosną, a nie podczas ćwiczeń. Daj im dzień regeneracji po intensywnym treningu.

Najbardziej skuteczne ćwiczenia to:

Hip-thrust, bułgary, glute bridge, wchodzenie na podwyższenie z ciężarem, rumuński martwy ciąg, przysiad, odwodzenie nóg na maszynie, swing z kettlem.

Dowiedz się więcej: 8 najlepszych ćwiczeń na jędrne pośladki

Teraz już prawidłowa technika bułgarów i zasady treningu pośladków są Ci dobrze znane, więc śmiało możesz ruszać na trening. Jeśli jeszcze nie jesteś pewna swoich możliwości zawsze możesz skorzystać z pomocy trenera lub zapisać się na zajęcia grupowe.

Powodzenia! 😉

Ewelina Lewandowska

Podobne artkuły:

 1. Nie czuję pośladków podczas przysiadów – co robisz źle?
 2. Trening siłowy – 7 najważniejszych zasad efektywnego i bezpiecznego treningu
 3. Martwy ciąg – technika, rodzaje, jak ćwiczyć?

Cześć, to my, Zespół Carpatree. To właśnie tu, na naszym blogu znajdziesz najnowsze informacje o marce, naszych ambasadorach i wydarzeniach, w których bierzemy udział. Dodatkowo, zawsze czekać na Ciebie będą ciekawe informacje dotyczące treningów, odpowiedniego odżywiania, nowych produktów i promocji.