Obecne czasy są dla ludzi pełne stresu, nerwowych sytuacji na które ciało i umysł reagują bardzo silnie. Stres, praca siedząca, brak ruchu wpływają na naszą postawę ciała. Spędzając kilka godzin w jednej pozycji narażamy ciało na bóle – przede wszystkim w odcinku lędźwiowym i szyjnym.

Rozciąganie będzie zatem najbardziej naturalnym i dobrym sposobem na poprawę postawy naszego ciała. Należy zwrócić również uwagę na fakt, że osoby aktywne fizycznie, wykonujące ciężkie treningi w siłowni powinny dodać ćwiczenia rozciągające do swojego planu treningowego. Rozciąganie pozwoli zwiększyć efekty oraz zabezpieczy cię przed niechcianymi urazami. Niestety, ale większość aktywnych osób zapomina o tym, że trening powinien być poprzedzony rozgrzewką, która zawiera właśnie rozciąganie dynamiczne. Po ukończonym treningu powinno się poświęcić jeszcze kilka minut na stretching statyczny. Nie należy tych elementów pomijać, ze względu na szereg korzyści jakie daje nam rozciąganie.

rozciąganie się po treningu
Kasia Dziurska w komplecie Arcade

Jakie są korzyści z regularnego rozciągania?

Pozytywów płynących z regularnego rozciągania jest wiele. Ważnymi korzyściami będą na pewno:

  • zmniejszenie ryzyka kontuzji – na co szczególnie sportowcy nie mogą sobie pozwolić, gdyż spowolni to lub uniemożliwi osiągniecie zamierzonych efektów.
  • rozluźnienie mięśni jeśli czujemy, że nasze mięśnie są spięte. Szczególnie po intensywnym treningu kiedy to ulegają skróceniu i skutkiem ubocznym mogą być DOMS’y, inaczej zwane „zakwasy”. Rozciąganie przyczyni się do wydłużenia mięsni i zwiększenia ich elastyczności.
  • zwiększanie zakresu ruchu oraz budowanie świadomości ciała, co będzie miało przełożenie na lepszą mobilność podczas treningu oraz późniejsze efekty.

Dlaczego warto regularnie dbać o rozciaganie się?

Przez regularne rozciąganie Twoje ciało staje się gibkie i zaczyna przyzwyczajać się do wykonywania ruchów w większym zakresie. Stretching wpływa na elastyczność ciała, poprawia postawę, usprawnia wykonywanie codziennych zajęć, polepsza koordynaację ruchową.

Zauważyć możemy poprawę w marszu, sprawność wchodzenia po schodach, a także świetnie przygotowuje ciało do jazdy na nartach, na rowerze, do biegania czy pływania. Co więcej wiele osób skarży się na bóle stawów, kręgosłupa spowodowanych brakiem ruchu lub pracą siedzącą. Dlatego rozciąganie będzie świetnym sposobem na zapobieganie lub zmniejszenie dolegliwości bólowych. Należy również wspomnieć o tym, że stretching polepsza przepływ krwi do mięśni, dzięki czemu mięśnie będą regenerowały się dużo szybciej.

Kiedy najlepiej się rozciągać ?

Najlepszym rozwiązaniem będzie regularne praktykowanie stretchingu, aby nasze ciało było elastyczne, sprężyste i gibkie. Możemy przeznaczyć osobny dzień na sesję rozciągającą, lub wprowadzić rozciąganie dynamiczne przed zaplanowanym treningiem oraz rozciąganie statyczne tuż po zakończonym treningu. Powinien to być stały element w naszym planie zajęć, a przede wszystkim w planie treningowym.

Wspomniany wcześniej stretching dynamiczny uznajemy za formę rozgrzewki przed treningiem, tak by uchronić nasze ciało przed kontuzjami, przygotować mięśnie do ruchu oraz korzystnie wpłynąć na mobilność stawów. Przykładowymi ćwiczeniami dynamicznymi będą skrętoskłony, wymachy rąk, wypady nóg, wymachy nóg.

Z kolei po zakończonym treningu powinniśmy przeznaczyć około 10-15 minut na rozciąganie statyczne, z uwagi na to, że nasze mięśnie są rozgrzane i bardziej elastyczne. Po wysiłku tworzą się przykurcze, a rozciągając się pozwalamy im wrócić do ich naturalnej postaci. W rozciąganiu statycznym zatrzymujemy się w danej pozycji na 15-30 sekund. Należy unikać gwałtownych ruchów i nie naciągać mięśni do granic możliwości, ponieważ możemy doprowadzić do urazu.

Nie mylmy rozciągania statycznego z dynamicznym! Trzeba pamiętać w jakiej kolejności je wykonywać, aby wpłynąć pozytywnie na nasze ciało, a nie sobie zaszkodzić. Jeśli nie wiemy czy wykonujemy rozciąganie w sposób prawidłowy najlepiej będzie zapytać osoby wykwalifikowanej na przykład trenera, który posiada wiedzę na ten temat i chętnie pomoże, tak by zapobiec niechcianym urazom i kontuzjom.

Podsumowując rozciąganie przynosi wiele korzyści i jest wskazane dla wszystkich osób – nie tylko dla zawodowych sportowców, ale i amatorów. Wiemy też kiedy i jak należy się rozciągać oraz mamy świadomość tego, że rozciąganie to także element treningu!

Zadbajmy więc o to, by wprowadzić rozciąganie do naszej codziennej rutyny dla poprawy zdrowia i samopoczucia!

Alicja Sart

Cześć, to my, Zespół Carpatree. To właśnie tu, na naszym blogu znajdziesz najnowsze informacje o marce, naszych ambasadorach i wydarzeniach, w których bierzemy udział. Dodatkowo, zawsze czekać na Ciebie będą ciekawe informacje dotyczące treningów, odpowiedniego odżywiania, nowych produktów i promocji.