Sport a miesiączka – to temat, który często pojawiają się w kontekście zdrowia kobiet i aktywności fizycznej. Wiele osób wciąż wierzy w mity dotyczące wpływu menstruacji na możliwość uprawiania sportu. Jak jest tak naprawdę?

Spis treści:

  1. Czy warto ćwiczyć podczas miesiączki?
  2. Bolesne miesiączki a rodzaj ćwiczeń.
  3. Czy treningi przesuwają czas wystąpienia miesiączki?
  4. Odpowiednie środki higieniczne i wygodny strój.

Czy warto ćwiczyć podczas miesiączki?

Sport a miesiączka. Niewątpliwie kobiecość niesie ze sobą sporo atutów i zalet, ale czasem również boleści. Jedną z nich jest cyklicznie pojawiająca się miesiączka, która oczywiście świadczy o naszym zdrowiu, ale może również przynieść sporo bólu i złego samopoczucia, przez co aktywność fizyczna staje się większym wyzwaniem. Z kolei niektóre z nas w ogóle jej nie odczuwają i nie sprawia ona kłopotu. To w takim razie można ćwiczyć podczas trwania miesiączki, czy lepiej odpuścić?

Sport a miesiączka – trenować czy nie?

Odpowiedź – to zależy! Jeśli ma ona  łagodny przebieg, nie odczuwasz dolegliwości związanych z bólem podbrzusza, nudnościami, bólem pleców, pogorszenia samopoczucia to nie ma powodu do ograniczenia aktywności. Na spokojnie możesz wykonać swój trening nawet na siłowni.

Zalecam jedynie ograniczenie ćwiczeń skupionych typowo na mięśniach brzucha zarówno skośnych, prostego, poprzecznego oraz głębokich, gdyż może to powodować ból i zwiększyć intensywność krwawienia. Ćwiczenia wielostawowego typu przysiad, martwy ciąg, również angażują je do pracy, więc postaw bardziej na izolacje lub trening górnych partii mięśniowych. Jeśli jednak nie masz żadnych przeciwskazań, bóle są Ci nieznane i kompletnie nie występują możesz poddać się dowolnej aktywności.

Jeżeli należysz do osób odczuwających dyskomfort  w tych dniach i Twoja miesiączka ma umiarkowany przebieg z pojawiającym się bólem jednak znośnym dla Twojego zdrowia możesz oddać się bardziej łagodnej aktywności bez mocnego obciążania mięśni brzucha. Postaw wtedy na rekreację typu spacer, rower, stretching, czy nawet pływanie. Rozluźni to spięte mięśnie oraz zniweluje bóle pleców, a także doda Ci zastrzyku endorfin.

Jeśli Twoja miesiączka ma ciężki przebieg i ból jest uciążliwy możesz pozwolić sobie na rezygnację z treningu lub przełożenie go na inny dzień. Postaw wtedy na regenerację i odpoczynek, a także wspomóż się odpowiednim odżywianiem. Spożywaj produkty bogate w żelazo gdyż to jego może wtedy brakować. Będą to:

  • ciemnozielone warzywa typu szpinak, jarmurz
  • przetwory sojowe jak na przykład tofu, rośliny strączkowe
  • czerwone mięso, żółtka jaj, i kakao

Gdy Twoja miesiączka ma bardzo ciężki przebieg, ból jest nie do wytrzymania, a w dodatku zdarza się to cyklicznie skontaktuj się z lekarzem ginekologiem, bo może to być objawem chorobowym, między innymi endometriozy.

Bolesne miesiączki a rodzaj ćwiczeń

Aktywności wskazane podczas miesiączki:

  • spacer, jazda na rowerze, nordic walking
  • stretching, joga, pilates, areobic
  • pływanie

Czy treningi przesuwają czas wystąpienia miesiączki?

Samo trenowanie nie ma przełożenia na czas trwania oraz występowania okresu, a jedynie zbyt niskokaloryczna dieta i za mała ilość tkanki tłuszczowej. U kobiet, które uprawiają sport zawodowo oraz wyczynowo, redukując przy tym znaczną ilość tłuszczu w organizmie, mogą wystąpić zaburzenia miesiączkowania. Dodatkowo sprzyja temu nadmierny stres, choroby układu hormonalnego wynikające przykładowo ze zbyt dużej ilości prolaktyny w organizmie.

Dysfunkcje powodują też choroby takie jak zespół policystycznych jajników, niedoczynność i nadczynność tarczycy, ale na pewno nie trening rekreacyjny. Możesz, więc ćwiczyć bez obaw.

Pamiętaj! To czy podejmiesz się aktywności w trakcie trwania miesiączki zależy tylko od Ciebie i Twojego stanu zdrowia. Zdaj się na własny organizm i wiedz, że przy umiarkowanym przebiegu miesiączki rekreacyjne i mało wysiłkowe ćwiczenia nawet poprawią Twoje samopoczucie.

Cześć, to my, Zespół Carpatree. To właśnie tu, na naszym blogu znajdziesz najnowsze informacje o marce, naszych ambasadorach i wydarzeniach, w których bierzemy udział. Dodatkowo, zawsze czekać na Ciebie będą ciekawe informacje dotyczące treningów, odpowiedniego odżywiania, nowych produktów i promocji.