Owoce i warzywa stanowią nieodłączny element zdrowej diety. Dostarczają mnóstwa witamin i minerałów, więc zaleca się ich codziennie spożycie. Nie od dziś wiadomo, że ze względu na bardzo małą ilość kalorii, są nieocenioną pomocą przy dietach odchudzających.

Spis treści:

  1. Dlaczego mrożonki?
  2. Jak mrozić, by zachować jak najwięcej wartości odżywczych?
  3. Mrożonki a warzywa sezonowe
  4. Podsumowanie

 Dlaczego mrożonki?

Owoce i warzywa stanowią nieodłączny element zdrowej diety. Dostarczają mnóstwa witamin i minerałów, więc zaleca się ich codziennie spożycie.

Nie od dziś wiadomo, że są nieocenioną pomocą przy dietach odchudzających, ze względu na bardzo małą ilość kalorii. Dlatego, aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie organizmu warzywa i owoce powinno się spożywać przez cały rok. Niestety dostępność świeżych owoców i warzyw jest ograniczona w sezonie zimowym i wczesnowiosennym. Co robić w tych okresach? Na ratunek przychodzą mrożonki, ale czy są tak samo wartościowe i bogate w składniki odżywcze co świeże produkty?

Wbrew pozorom mrożenie stanowi świetną metodę na zachowanie wartości odżywczych warzyw i owoców. To jedna z najszybszych i najzdrowszych metod przechowywania żywności. Wydłuża też znacznie termin przydatności do spożycia.
Dzięki mrożeniu możemy cieszyć się dostępnością produktów cały rok i co najważniejsze, mieć je zawsze pod ręką. Co więcej – proces mrożenia nie powoduje całkowitej utraty składników odżywczych oraz walorów smakowych, w większości przypadków odnotowuje się jej bardzo nieznaczny spadek. Wartości te są bardzo zbliżone do tych ze świeżych produktów. 

Ciekawostka!  Termin przydatności do spożycia zależy w dużej mierze od temperatury ich przechowywania. Szacuje się, że mrożenie wydłuża możliwość spożycia owoców i warzyw od 6 do nawet 12 miesięcy w zależności od mrożonego produktu.

Jak mrozić, by zachować jak najwięcej wartości odżywczych?

Kluczowy przy zachowaniu jak największej ilości witamin i minerałów jest sposób mrożenia. Właściwe zamrażanie nie będzie powodowało znacznych spadków wartości odżywczych produktu (szacuje się, że straty witamin mogą wynosić od 10% do nawet 30%). Niezależnie od tego, czy używamy mrożonek z własnej produkcji czy korzystamy z gotowych, sklepowych produktów, warto dowiedzieć się jak należy je prawidłowo mrozić tak, aby powodować jak najmniejsze straty.

Jednym z najważniejszych czynników jest stała temperatura mrożenia, która powinna wynosić minimum –18 stopni Celsjusza. Jeżeli proces mrożenia jest przeprowadzony szybko, a warzywa i owoce przechowywane są w stałej temperaturze – straty składników mineralnych są nieznaczne. Dlatego kupując gotowe mrożonki ze sklepu warto zaopatrzyć się w torbę termiczną lub bardzo szybko przetransportować je do domowej zamrażarki, nie dopuszczając do zbyt dużej zmiany temperatur produktu.

Pamiętaj! Nie należy mrozić ponownie już raz rozmrożonych produktów. Może doprowadzić to do rozmnażania się drobnoustrojów, które mogą powodować zakażenia pokarmowe.

Mrożonki a warzywa sezonowe

Produkty sezonowe zawsze będą dobrym wyborem. Dzięki warunkom, w którym się rozwijają i dojrzewają, owoce i warzywa sezonowe posiadają szereg cennych witamin i składników mineralnych. Czas od ich zbioru do trafienia na półki sklepowe i późniejszego spożycia jest stosunkowo niewielki, dzięki temu nie tracą swojej świeżości, smaku, wyglądu oraz przede wszystkim wartości odżywczych.

Jeszcze jednym bardzo znaczącym argumentem, przemawiającym za produktami sezonowymi jest ich cena – nie od dziś wiadomo, że świeża, lokalna żywność jest stosunkowo tańsza. Wiążą się z tym bezpośrednio zmniejszone koszty transportu oraz fakt, że produkty świeżo zerwane muszą znaleźć nabywców stosunkowo szybko – tak, by nie zaczęły się psuć.  

Każda pora roku ma swoje sezonowe warzywa i owoce, oto kilka z nich, które warto zapamiętać:

WiosnaLatoJesień
OwoceJabłka, gruszki, truskawki, czereśnie, wiśnie, agrest, rabarbar, brzoskwinieAgrest, borówki amerykańskie, maliny, śliwki, wiśnie, morele, porzeczki, jagody, arbuzy, nektarynkiPigwa, winogrona, jabłka, gruszki, figi, żurawina
WarzywaSałata masłowa i lodowa, szparagi, rzodkiewka, szczypiorek, natka pietruszki, rzeżucha, marchew, brokuł, kalafior, rukola, botwinka, groszekMłode ziemniaki, szpinak, fasola szparagowa, cukinia, bakłażan, pomidor, papryka, por, ogórek, kukurydza, marchew, korzeń pietruszki, selerCebula, burak, dynia, kukurydza, ziemniaki, kapusta biała i czerwona
Sezonowe warzywa i owoce

Podsumowanie

Podsumowując – sezonowe, lokalne warzywa i owoce powinny być podstawą naszej codziennej diety. Niestety największy problem pojawia się zimą, gdy dostępność świeżych, sezonowych produktów jest stosunkowo mała. Warto wtedy włączyć do naszej diety mrożonki, dzięki którym nasze dania będą różnorodne i zapewnią uzupełnienie składników odżywczych.

Autor: @chcesz.gryza

Podobne artkuły:

  1. Zaburzenia odżywiania jako problem zdrowotny i społeczny
  2. Tłuszcz w diecie odchudzającej – wróg czy przyjaciel?
  3. Talerz zdrowia – czyli jak skomponować pełnowartościowy posiłek.

Cześć, to my, Zespół Carpatree. To właśnie tu, na naszym blogu znajdziesz najnowsze informacje o marce, naszych ambasadorach i wydarzeniach, w których bierzemy udział. Dodatkowo, zawsze czekać na Ciebie będą ciekawe informacje dotyczące treningów, odpowiedniego odżywiania, nowych produktów i promocji.