Postanowienia noworoczne – nowy rok niesie ze sobą nie tylko symboliczne przejście czasu, ale również szereg nadziei, marzeń i możliwości. W artykule tym przyjrzymy się fenomenowi postanowień noworocznych – dlaczego decydujemy się na ich formułowanie, jakie cele najczęściej stawiamy i jak zrealizować te plany, aby naprawdę uczynić nadchodzący rok lepszym.

Postanowienia noworoczne trwają do 17 stycznia?

Nowy Rok, Nowa Ja! Zdrowa dieta, dużo więcej sportu, rzucenie papierosów, dieta na 100%, zero słodyczy to najczęstsze postanowienia jakie rzucamy sobie od początku roku.

Oczywiście są osoby, które przez cały kalendarzowy rok dbają o swoją sylwetkę, jedzenie czy aktywność sportową. Jednak, spora grupa osób czeka na pierwszy dzień stycznia, aby wdrożyć w życie swoje postanowienia.

Według statystyk aż 90% osobom nie udaje się wytrwać w postanowieniach. Dlaczego postanowienia tracą swoją siłę już w pierwszym kwartale nowego roku? Jak utrzymać postanowienia noworoczne i cieszyć się ze zrealizowanych celów? W tym artykule znajdziecie odpowiedzi na te pytania.

postanowienia noworoczne

Zacznijmy od powodów, dlaczego postanowienia zostają porzucane już początkiem roku:

 1. Niewłaściwe cele – jeśli Twoje cele są niemożliwe do zrealizowania, lub ich poprzeczka jest bardzo mocno postawiona, wręcz nierealna, prawdopodobieństwo, że wytrwamy w postanowieniu jest bardzo niskie, a wywoła to niepotrzebną frustrację i złość. Zacznij od mniejszych celów, metoda małych kroków jest dużo lepszym rozwiązaniem niż porywanie się z motyką na księżyc. Przykład: zamiast „wyeliminuję od jutra” lepiej jest sformułować „od jutra postaram się ograniczyć”.
 2. Za dużo celów. Umówmy się, w postanowieniach noworocznych, nie chodzi o to, żeby pisać ich jak najwięcej. Przemyśl je dokładnie, skup się na najważniejszych rzeczach, które jesteś w stanie osiągnąć i są stosunkowo łatwe dla Ciebie do spełnienia.
 3. Brak konkretnej strategii. Wiele osób działa bez konkretnego planu. Dużo łatwiej będzie Ci wytrwać w postanowieniach, jeśli większe cele rozpiszesz na mniejsze kamienie milowe. Osiągając mniejsze sukcesy, będzie Cię to dodatkowo motywować, aby wytrwać w postanowieniach i z powodzeniem będziesz śledzić swoje osiągnięcia. Przykład: zamiast „od jutra nie jem w ogóle słodyczy”, wybierz formę: „od jutra postanawiam ograniczyć słodycze”
 4. Brak elastyczności. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkiego co zadzieje się w naszym życiu, a samo życie przynosi nam często wiele niespodzianek i nieoczekiwanych zwrotów akcji. Bądźmy dla siebie wyrozumiali i w razie potrzeby modyfikujmy nasze cele do potrzeb i swoich możliwości.

Jak skutecznie zrealizować swoje postanowienia noworoczne?

Poniżej kilka prostych porad, które pomogą Ci wytrwać w postanowieniach:

 1. Sformuj cele zgodnie z metodą SMART (sprecyzowany, mierzalny, osiągalny, realny, terminowy).
 2. Opracuj prosty plan działania.
 3. Wybierz metodę małych kroków.
 4. Pracuj nad przekształceniem celów w trwałe nawyki.
 5. Monitoruj swoje postępy.
 6. Bądź elastyczny i wyrozumiały dla samego siebie.

Wytrwanie w postanowieniach noworocznych bez wątpienia nie jest prostym zadaniem. Często wymaga od nas dużej determinacji, samodyscypliny, ale również czasu. Nie jest jednak czymś niemożliwym, warto pamiętać o tym, żeby przemyśleć swoje cele i rozłożyć je na mniejsze, aby systematycznie śledzić swoje postępy. Zaangażowanie, wytrwałość i przede wszystkim cierpliwość pomogą nam osiągnąć zamierzone cele. Pamiętaj również, że nigdy nie jest za późno na to, aby wprowadzić zmiany w swoim życiu. Jeśli coś poszło nie po Twojej myśli nie musisz czekać do kolejnego 1 stycznia, aby zacząć działać.

Ola Rzęchowska

Podobne artykuły:

 1. 7 skutecznych strategii, aby uniknąć efektu jo-jo po zakończeniu redukcji
 2. Sport a miesiączka – jak ćwiczyć w tych szczególnych dniach?

Cześć, to my, Zespół Carpatree. To właśnie tu, na naszym blogu znajdziesz najnowsze informacje o marce, naszych ambasadorach i wydarzeniach, w których bierzemy udział. Dodatkowo, zawsze czekać na Ciebie będą ciekawe informacje dotyczące treningów, odpowiedniego odżywiania, nowych produktów i promocji.