Witamina D, nazywana również „witaminą słoneczną”, od dawna przyciąga uwagę medyków, dietetyków oraz naukowców. Obecnie dostępnych jest wiele preparatów witaminy D na rynku farmaceutycznym. Czy jednak jej suplementacja jest uzasadniona? Postaram się odpowiedzieć na to pytanie w tym artykule.

Witamina D i jej rola w organizmie

Na wstępie, warto wyjaśnić, czym właściwie jest witamina D i jakie pełni funkcje w naszym organizmie. Witamina D to związek rozpuszczalny w tłuszczach, pełniący rolę prohormonu. W organizmie ludzkim pełni wiele istotnych funkcji, o których więcej dowiecie się w dalszej części artykułu.

Istnieją dwie formy witaminy D: 

  • witamina D2 (ergokalcyferol) występująca w organizmach roślinnych i grzybach 
  • witamina D3 (cholekacyferol)występująca w organizmach zwierzęcych i powstaje ona w wyniku syntezy skórnej w wyniku promieniowania słonecznego (UV-B; 290-315 nm) z 7-dehydrocholesterolu. 

Ilość witaminy D określamy w jednostkach międzynarodowych IU (International Unit; 1 μg=40 IU).

Niedobór witaminy D jest poważnym i powszechnym problemem zdrowotnym w Polsce. Szacuje się, że aż 90% populacji Europy ma niedobory witaminy D.

Jakie zatem pełni funkcje w naszym organizmie?

Funkcje witaminy D w organizmie:

Witamina D pełni wiele istotnych funkcji w organizmie:

  1. Zdrowie kości: Jedną z najważniejszych funkcji witaminy D jest regulacja poziomu wapnia i fosforu w organizmie. Witamina D pomaga wchłaniać wapń z przewodu pokarmowego i utrzymuje odpowiedni poziom wapnia we krwi, co jest niezbędne do zachowania mocnych kości i zapobiegania osteoporozie.
  2. Układ immunologiczny: Witamina D wpływa na układ immunologiczny, wspomagając obronę organizmu przed infekcjami i chorobami autoimmunologicznymi.
  3. Regulacja procesów komórkowych: Witamina D wpływa na różnorodne procesy komórkowe, w tym na podziały komórkowe, różnicowanie się komórek oraz ekspresję genów.
  4. Zdrowie serca: Istnieją badania sugerujące, że witamina D może mieć pozytywny wpływ na zdrowie serca poprzez regulację ciśnienia krwi i zmniejszenie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.

Jej niedobór może doprowadzić do znacznego osłabienia kości, przez co mogą w dużym stopniu zostać narażone na złamania. Niedobory witaminy D mogą objawiać się między innymi: bólami kostnymi, osłabieniem mięśni, osłabienie ogólnym, obniżoną odpornością na infekcje.

Niestety, pokrycie zapotrzebowania na witaminę D wyłącznie poprzez dietę jest trudne. Nawet zbilansowany jadłospis nie dostarcza wystarczającej ilości witaminy D, ponieważ głównym źródłem jest skórna synteza w odpowiedzi na promieniowanie UV.

Żywność jest w stanie pokryć zaledwie 20% dziennego zapotrzebowania na tę witaminę.

Dobre źródła witaminy D

Najwięcej jej znajdziemy w tłustych rybach morskich takich jak łosoś, pstrąg, śledź czy węgorz. W nieco mniejszych ilościach znajdziemy ją w żółtku jaja kurzego, margarynach czy serach. Istnieją też dostępne produkty, które są dodatkowo wzbogacone w witaminę D. 

Znaczenie odpowiedniej suplementacji

Witamina D pełni więc bardzo ważną funkcję w naszym organizmie. Zalecane jest całoroczne przyjmowanie witaminy D, a dawka uzależniona jest od wieku oraz masy ciała.

Przyjmuje się, że zdrowa osoba dorosła (w wieku 19-65) powinna przyjmować 2000IU witaminy D przez cały rok (idealnie w formie leku, takie produkty dostaniecie w każdej aptece). 

Podsumowując witamina D stanowi kluczowy element zdrowego życia. Wybierając suplementy, warto zwrócić uwagę na jakość i wiarygodność producenta, upewniając się, że pochodzą one od renomowanych firm przestrzegających standardów produkcji i certyfikacji.

Ola Rzęchowska

Podobne artykuły:

  1. Właściwości ryb – czy warto postawić w diecie na ryby?
  2. Stres vs jedzenie. Jak radzić sobie z jedzeniem pod wpływem stresu?

 

Cześć, to my, Zespół Carpatree. To właśnie tu, na naszym blogu znajdziesz najnowsze informacje o marce, naszych ambasadorach i wydarzeniach, w których bierzemy udział. Dodatkowo, zawsze czekać na Ciebie będą ciekawe informacje dotyczące treningów, odpowiedniego odżywiania, nowych produktów i promocji.