Mogłabym odpowiedzieć na pytanie zadane w tytule: MODA (i to z poprzedniego sezonu)
i na tym zakończyć ten wpis. Chciałabym jednak żebyście dowiedzieli się co nieco o glutenie i wyciągnęli swoje wnioski. 

Spis treści:

 1. Co to jest ten gluten i kiedy należy go eliminować?
 2. Czy gluten blokuje redukcję?
 3. Jakie mogą być konsekwencje wyeliminowania glutenu z diety bez konsultacji ze specjalistą?
 4. Czy eliminacja glutenu to klucz do zdrowia? 

Co to jest ten gluten i kiedy należy go eliminować?

Gluten jest to frakcja białek występujących w zbożach (pszenica, jęczmień, żyto). Owies teoretycznie jest bezglutenowy, lecz w praktyce bywa zanieczyszczony innymi zbożami zawierającymi to białko. 

Gluten swoją popularność zawdzięcza bardzo korzystnym dla produktów właściwościom technologicznym. Nadaje wyrobom sprężystość i odpowiednią konsystencję. 

Ciekawostka: jeśli chcecie zobaczyć gluten na własne oczy, wystarczy wziąć trochę mąki, dolać do niej wody, żeby powstała gęsta papka, a następnie powstałe ciasto ugniatać w wodzie, do wymycia skrobi. Powstała, rozciągliwa masa (niczym guma do żucia), to niemal w 100% czysty gluten.

Białko to, trafiające do naszego organizmu wraz ze spożytym pokarmem, nie jest całkowicie trawione w przewodzie pokarmowym. Jeden z jego aminokwasowych fragmentów jest odporny na działanie soku żołądkowego i enzymów proteolitycznych. To właśnie ten fragment odpowiada za właściwości immunogenne glutenu.

Niepodważalnymi wskazaniami do stosowania diety bezglutenowej są: celiakia (choroba trzewna), nietolerancja glutenu, alergia na gluten oraz choroba Dühringa. W tych przypadkach nie ma środków farmakologicznych, które zastąpiłyby całkowitą eliminację glutenu. Dieta wykluczająca znajduje także zastosowanie np. w chorobie Hashimoto i zespole jelita drażliwego, jednak wskazania medyczne do włączenia diety bezglutenowej w tych przypadkach nie są jednoznaczne.

gluten

Czy gluten blokuje redukcję?

”Schudłam po wyeliminowaniu glutenu!”

Podczas wybuchu popularności diety bezglutenowej celebryci z dumą prezentowali swoje wyszczuplone sylwetki po wprowadzeniu diety bezglutenowej, a setki, tysiące, miliony ludzi na całym świecie poszło w ich ślady.

Czy gluten blokuje redukcję?
Nie. Redukcję umożliwia wprowadzenie deficytu kalorycznego, który został wygenerowany przez wyeliminowanie m.in. przetworzonych, kalorycznych produktów i potraw. Kiedy fan kebabów, pizzy, makaronów i spożywania dużych ilości pieczywa nagle wyrzuci to wszystko ze swojej diety pod pretekstem eliminacji glutenu i zacznie bardziej świadomie podchodzić do odżywiania, m.in. czytając etykiety, już przez samą zmianę stylu odżywiania może schudnąć. Nie zwalajmy wszystkiego na gluten.

dieta bezglutenowa

Warto wspomnieć, że w przypadku stosowania diety bezglutenowej przez osoby zdrowe, jest ona często bezglutenowa jedynie z nazwy. Osoby chorujące na celiakię lub chorobę Dühringa muszą zwracać uwagę na to, aby produkty miały na opakowaniu symbol przekreślonego kłosa. Gluten może znajdować się np. w nabiale, mięsie, suszonych owocach, czy przyprawach. Nawet bezglutenowe mąki mogą być nim zanieczyszczone, jeśli np. pakowane są w tej samej przestrzeni, co mąki zawierające to białko. 

Jakie mogą być konsekwencje wyeliminowania glutenu z diety bez konsultacji ze specjalistą?

 • Utrudniona diagnostyka celiakii.
 • Zmniejszenie spożycia błonnika pokarmowego.
 • Pojawienie się niedoborów witamin z grupy B, witaminy D, wapnia, żelaza, a także magnezu, cynku, miedzi i selenu.
 • Redukcja ilości przyjmowanych z dietą węglowodanów.

Czy w takim razie eliminacja glutenu to klucz do zdrowia? 

Jeśli takie są wskazania medyczne — TAK. Jeżeli podążasz za modą, bo innym udało się na takiej diecie schudnąć — uważaj! Bez odpowiedniej wiedzy żywieniowej możesz narazić się na niedobory żywieniowe. 

Natalia Krupiak

Polecane artykuły:

 1. Dieta 80/20 – jak nie zwariować w FIT świecie?
 2. Nabiał i laktoza, czy i kiedy należy je eliminować?
 3. Niedobór żelaza. Co go powoduje i czym może grozić?

Cześć, to my, Zespół Carpatree. To właśnie tu, na naszym blogu znajdziesz najnowsze informacje o marce, naszych ambasadorach i wydarzeniach, w których bierzemy udział. Dodatkowo, zawsze czekać na Ciebie będą ciekawe informacje dotyczące treningów, odpowiedniego odżywiania, nowych produktów i promocji.