Pierwszy raz na siłowni – jak zacząć ćwiczyć? Wiele maszyn, ciężarów – na początku może to przytłoczyć każdego. Dzieje się tak też z powodu wszystkich mitów i błędnych przekonań, które są rozpowszechniane w Internecie i w całym społeczeństwie. Dziś przedstawimy Wam parę wskazówek, które pomogą rozpocząć trening na siłowni #nostress 🙂

Siłownia dla początkujących – dobre nawyki to skarb

Wiele osób uważa, że wystarczy regularnie chodzić na siłownię, dobrze się odżywiać i stosować suplementy, a efekty po prostu przyjdą. Zgadzasz się? Jest w tym trochę prawdy, ale świadome stosowanie treningów jest znacznie bardziej efektywne i bezpieczne.

Po pierwsze, słuchaj swój organizm! Gdy coś idzie nie tak jak powinno on wysyła Ci sygnały. Niestety zdarza się, że nie jesteśmy w stanie dobrze ich zinterpretować przez co lekceważymy np. ból, myśląc, że „jak boli, to znaczy, że dobrze ćwiczę.” Tymczasem nasze ciało może w ten sposób sygnalzować, że mamy źle dobrane obciążenie lub złą technikę ćwiczeń, dlatego wsłuchując się w swoje ciało i odbierając jego sygnały będziemy w stanie lepiej poznać siebie oraz szybciej osiągnąć wymarzoną sylwetkę.

Po drugie, na początku trzymaj się podstaw! Nie komplikuj swojego treningu zaawansowanymi ćwiczeniami czy metodami. To są rzeczy przeznaczone dla osób, które poznały już możliwości swojego organizmu i wiedzą, co na nie działa, a co nie. Zacznij od podstawowych ćwiczeń, doskonal swoją technikę i poszerzaj wiedzę 💪.

Jak zacząć trening na siłowni?

Twój pierwszy trening na siłowni nie musi być zbyt stresujący. Po prostu upewnij się, że jesteś na niego przygotowana. Dobrym pomysłem jest poproszenie o pomoc kogoś, kto już wcześniej był na siłowni lub wybrać się na trening z trenerem personalnym. Jeśli nie masz takiej możliwości, poczytaj na ten temat lub obejrzyj kilka filmów na YouTube zanim pójdziesz. Dzięki temu poczujesz się pewniej i szybciej nauczysz się podstaw.

Siłownia – co zabrać ze sobą na trening?

Zainspiruj się #carpatreeteam! Dołącz do grona zmieniających rzeczywistość 🔥

Siłownia 5 najczęściej popełnianych błędów

1. Najczęstszym błędem początkujących jest nadmierny entuzjazm.

Co możesz zrobić?

Nie próbuj wszystkiego za pierwszym razem. Wykonaj kilka zestawów różnych ćwiczeń przez łączny czas 30 – 45 minut. Kieruj się odczuciami podczas i po treningu: jeśli czujesz ból w plecach lub stawach, być może popełniasz błędy techniczne podczas treningu i powinnaś sprawdzić swoją technikę lub poprosić o pomoc.

dlaczego trening na siłwni

2. Brak planu treningowego i żywieniowego

Co możesz zrobić?

Idąc na siłownię ułoż sobie plan treningowy, najlepiej od razu przygotować sobie harmonogram na pierwszy miesiąc. Zmotywuje to Cię do wytrwania w postanowieniach i pozwoli bardziej się skoncentrować na treningu.

3. Brak rozgrzewki

Co możesz zrobić?

Szukając informacji na temat właściwego treningu, zacznij od zdania: „Jak powinna wyglądać prawidłowa rozgrzewka?”. Jest ona podstawą każdej aktywności fizycznej i najlepszym sposobem na uniknięcie szybkiej kontuzji (często bardzo poważnej).

4. Niewystarczająca ilość regeneracji

Co możesz zrobić?

Mięśnie rosną podczas odpoczynku, a nie podczas treningu! Regeneracja to odbudowa uszkodzonych komórek w naszym organizmie i ich wzrost. Organizm pracuje nad odnowieniem uszkodzeń włókien mięśniowych, które powstają podczas zwiększonej aktywności fizycznej. Z reguły regeneracja mięśni trwa około 48 godzin. Warto przynajmniej jeden dzień w tygodniu poświęcić na aktywną regenerację.

5. Pracuj nad nawykami żywieniowymi

Siłownia to nie wszystko! Najlepsze efekty daje połączenie treningu z odpowiednio skomponowaną dietą. Praca nad nawykami żywieniowymi nie jest jednak łatwym zadaniem. Na początek zacznij od małych kroków:

  • staraj się jeść więcej białka dziennie 
  • jesz więcej warzyw
  • pij ok. 2-3l wody dziennie
  • stopniowo ograniczaj ilość późnych przekąsek i niezdrowych słodyczy

Weź udział w wyzwaniu MEET US AT THE GYM! Więcej szczegółów @carpatreewomen

Podobne artykuły:

  1. Najczęstsze błędy podczas budowania masy mięśniowej
  2. Jak zbudować mocny brzuch? Trening według rad eksperta
  3. Redukcja – co się dzieje z twoim organizmem?
  4. Jak zbudować i ujędrnić pośladki? Trening pośladków według rad eksperta

Cześć, to my, Zespół Carpatree. To właśnie tu, na naszym blogu znajdziesz najnowsze informacje o marce, naszych ambasadorach i wydarzeniach, w których bierzemy udział. Dodatkowo, zawsze czekać na Ciebie będą ciekawe informacje dotyczące treningów, odpowiedniego odżywiania, nowych produktów i promocji.