Trening jest kluczowym elementem procesu utraty wagi i poprawy ogólnej kondycji fizycznej. Niemniej jednak, wiele osób doświadcza frustracji, gdy nie odnotowuje oczekiwanych rezultatów pomimo regularnych sesji treningowych. Często wynika to z popełniania kilku powszechnych błędów, które utrudniają proces redukcji wagi. W tym artykule przedstawimy sześć najczęstszych błędów treningowych, które mogą negatywnie wpływać na proces utraty wagi.

1. Twoja aktywność jest zbyt niska

Należy zaznaczyć, że nie tracimy na wadze jedynie dzięki aktywności fizycznej, ale również dzięki spożywanym kaloriom. Kluczowe podczas odchudzania jest utrzymywanie deficytu kalorycznego, czyli spożywanie mniejszej ilości kalorii niż wydatkujemy. Jeśli Twoim celem jest redukcja masy ciała, a Twoje dzienne wydatki wynoszą 2000 kalorii, powinnaś spożywać mniej niż tę wartość. Jednak warto zaznaczyć, że mniej nie zawsze oznacza lepiej. Najlepszym podejściem jest zmniejszenie spożycia o około 10% naszego zapotrzebowania, czyli w tym przypadku 1800 kalorii byłoby adekwatną wartością.

Jak to się ma do treningu? Ćwiczenia i aktywność fizyczna zwiększają nasze dzienne wydatki kaloryczne, czyli tzw. metabolizm. Można powiedzieć, że ruch go przyspiesza. Jeśli Twoja aktywność jest niewielka, Twoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne jest mniejsze, co utrudnia utratę wagi.

Trening cardio a proces utraty wagi

trening cardio

2. Wykonywanie nadmiernych ilości treningu cardio

Bardzo często pierwszą rzeczą, która przychodzi nam na myśl podczas odchudzania, jest trening cardio. Wielu ludzi błędnie sądzi, że cardio „spala tłuszcz”. Nie do końca jest to takie jednoznaczne. To, czy zdecydujesz się na trening siłowy, bieganie, ćwiczenia interwałowe, czy jazdę na rowerze, nie ma znaczenia, jak już wspomniałem wcześniej.

Często osoby, które nie są świadome właściwego podejścia do odchudzania, natychmiast rzucają się na głęboką wodę i postanawiają codziennie wykonywać trening cardio, najlepiej przez godzinę. Po kilku dniach rzeczywistość ich goni, a cała próba kończy się porażką. Problem polega na tym, że wykonywanie tak dużej ilości cardio nie jest przyjemne dla nikogo, a poza tym jest to zbyt duża ilość. Efektem tak intensywnego treningu cardio jest nadmierne zmęczenie, a co za tym idzie, obniżenie aktywności poza treningiem.

Efektywny trening cardio: Trening 12-3-30. Nudny, ale skuteczny?

3. Trening nie przynosi Ci radości

Nadmierna masa ciała może być spowodowana wieloma czynnikami. Jednym z nich jest niewątpliwie brak aktywności. Osoby, którym zależy na utracie kilogramów często zmuszają się do aktywności i zapominają o najważniejszym, czyli… o zabawie. Aktywność, trening przede wszystkim mają sprawiać radość. Czy chcąc schudnąć musisz trenować siłowo? Nie. Priorytetem ma być radość z wykonywanej aktywności. Dla jednej osoby będą to rolki; dla drugiej tenis, a dla trzeciej jeszcze coś innego. Niemniej jednak warto trenować siłowo o czym w kolejnym punkcie.

4. Nie trenujesz siłowo

Może nie do końca jest to błąd ale sam trening siłowy długofalowo jest bardzo pomocny podczas redukcji masy ciała. Nasze mięśnie potrzebują energii, czyli kalorii do pracy. Im więcej mięśni mamy tym więcej kalorii potrzebujemy i tym samym nasze zapotrzebowanie kaloryczne wzrasta. Biorąc pod uwagę scenariusz w którym zyskujemy 5 kg mięśni, obecna i kolejna próba odchudzania będzie prostsza!

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z siłownią przeczytaj nasz artykuł: Siłownia – jak zacząć – wszystko co musisz wiedzieć!

5. Przeładowany trening

Często zdarza się, że nasz plan treningowy jest zbyt obciążający. Mięśnie nie mają czasu na odpowiednią regenerację i mamy do czynienia z popularnie nazywanymi „zakwasami”. Jeśli przesadzimy z ilością ćwiczeń, „zakwasy” mogą być tak duże, że aktywność w kolejnych dniach znacznie się zmniejsza, co utrudnia proces odchudzania.

6. Brak aktywności poza treningiem

Wiele osób uważa, że gdy robi 4 treningi tygodniowo, ich aktywność jest na wysokim poziomie. W rzeczywistości nie do końca tak jest. Weźmy jako przykład księgową, która ma pracę siedzącą. W pracy spędza 8 godzin siedząc. Do pracy dojeżdża samochodem. Po pracy robi trening, a następnie wraca samochodem do domu. W rzeczywistości taka osoba przez większość swojego dnia siedzi. Taka osoba mimo 4 treningów na siłowni w tygodniu nie będzie raczej aktywna.

Często wydaje nam się, że jesteśmy bardzo aktywni, ale nie zawsze tak jest. Warto zwrócić na to uwagę, jeśli naszym celem jest utrata wagi. Może pomóc wprowadzenie małych zmian, takich jak parkowanie samochodu trochę dalej od miejsca pracy i zrobienie krótkiego spaceru, co zwiększy naszą aktywność i pozwoli poczuć się lepiej już od samego rana. Innym ciekawym sposobem na utratę kilogramów może być wybór schodów zamiast windy lub ruchomych schodów. To niewielkie zmiany, ale mogą przynieść ogromne różnice!

Kacper Rochowczyk

Podobne artykuły:

  1. Trening HIIT czy naprawdę HIT?
  2. Sport a miesiączka – jak ćwiczyć w tych szczególnych dniach?
  3. Trening 12-3-30. Nudny, ale skuteczny?

Cześć, to my, Zespół Carpatree. To właśnie tu, na naszym blogu znajdziesz najnowsze informacje o marce, naszych ambasadorach i wydarzeniach, w których bierzemy udział. Dodatkowo, zawsze czekać na Ciebie będą ciekawe informacje dotyczące treningów, odpowiedniego odżywiania, nowych produktów i promocji.