Nawyki żywieniowe – to regularne zachowania związane z jedzeniem i picie, które kształtują nasze codzienne wybory żywieniowe. Mogą być one zarówno pozytywne, wspierające zdrowy tryb życia, jak i negatywne, potencjalnie prowadzące do problemów zdrowotnych.

Czy idealny moment na rozpoczęcie diety istnieje? A jeśli odpowiem, że to jest właśnie idealny moment dla Ciebie, aby zmienić nawyki żywieniowe? W tym artykule podpowiem, jak zabrać się do tego z głową, aby po raz kolejny Twoja dieta nie zakończyła się niepowodzeniem. 

Czym jest nawyk?

Zacznę od tego, czym jest nawyk. Z definicji nawyk to zautomatyzowana, rutynowa czynność lub zachowanie, którą nabywa się w czasie, poprzez jej ćwiczenie i powtarzanie. Każdy z nas miewa swoje nawyki. Mogą być one pozytywne, np. regularna aktywność lub negatywne, np. palenie papierosów. Czasami nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że coś co wykonujemy regularnie jest naszym nawykiem. 

Nawyk składa się z kilku elementów, są to: bodziec, pragnienie, działanie i nagroda. Jak to działa? Wyobraź sobie, że wracasz głodny do domu po pracy. Nie masz przygotowanego obiadu, a na stole widzisz batona (bodziec). Z racji tego, że jesteś głodny, masz ochotę zjeść cokolwiek (pragnienie). Siadasz i chwytasz ulubionego batona (działanie). Po zjedzeniu czujesz ulgę, że chwyciłeś coś na ząb (nagroda).

Nawyk wytworzy się, jeśli taka sytuacja powtórzy się co najmniej kilka razy.  Twój mózg zapamięta, jakie to wspaniałe uczucie, kiedy baton ratuje Cię przed wielkim głodem. 

Czy da się zmienić nawyki żywieniowe?

Oczywiście! Poniżej kilka wskazówek, które pomogą Ci na zawsze zbudować trwałe nawyki związane z jedzeniem. 

 1. Jedz regularne posiłki. Staraj się, żeby posiłki były o stałych porach. Nie pomijaj ani nie opóźniaj posiłków, aby nie doprowadzić do wilczego głodu. 
 2. Pij dużo wody, która pomaga w kontrolowaniu apetytu i odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie organizmu. 
 3. Planuj posiłki, to z pewnością pomoże Ci zapanować na niezdrowymi przekąskami czy nieplanowanymi fastfoodami.

Sprawdź: Zdrowy jadłospis na cały dzień

 1. Ogranicz spożycie cukru oraz słodkich napojów. Zamiast napojów z dużą ilością cukru, wybierz wodę bądź herbatę. 
 2. Szukaj lepszych alternatyw, zwiększ świadomość swojego jedzenia. Zamiast standardowego batona, wybierz batona o mniejszej ilości cukru, o większej podaży białka. Możesz również spróbować przygotować własne słodycze w domu, używając do tego naturalnych składników: orzechów, ziaren czy suszonych owoców.
 3. Unikaj przetworzonej żywności, która zawiera sztuczne dodatki, duże ilości cukru oraz soli. Spożywaj naturalne, świeże produkty.
 4. Do sklepu zawsze idź z przygotowaną listą zakupów. Stworzenie listy zakupów pomoże w planowaniu posiłków na parę dni do przodu lub nawet tydzień, co ułatwi utrzymanie zdrowej diety i pomoże uniknąć chwytania niezdrowych produktów.

Czytaj także: Oszczędzanie na jedzeniu: 10 pomysłów na tańsze i zdrowsze posiłki.

 1. Czytaj etykiety produktów, aby świadomie wybierać produkty ze sklepowych półek, w szczególności zwracaj uwagę na ilości cukru oraz soli w gotowych produktach. Jak czytać etykiety produktów? kilka wskazówek
 2. Rusz się z domu. Wykonuj aktywności fizyczne w sposób naturalny i spontaniczny. Wybierz aktywność, która sprawia Ci przyjemność, bo właśnie taka aktywność poprawi Twoje samopoczucie i wpłynie na Twoje zdrowie.
 3. Zdrowy rozsądek i balans. Pamiętaj, że nie musisz całkowicie wyeliminować swoich ulubionych potraw czy produktów. Wkomponuj je do swojego menu i zachowaj przy tym umiar – zasada 80/20.

Podsumowanie

Zmiana nawyków żywieniowych, może być trudna, szczególnie na początku, ale nie jest niemożliwa. Czasami potrzebujemy więcej czasu, aby wypracować u siebie zdrowy nawyk, jednak im dłużej nad nim pracujemy i konsekwentnie powtarzamy daną czynność, tym szybciej nasz mózg traktuje tą czynność jako normalną. Elastyczność, systematyczność a także czerpanie radości z jedzenia są kluczowe dla utrzymania zdrowych nawyków żywieniowych na długi czas.

Ola Rzęchowska

Podobne artykuły:

 1. Stres vs jedzenie. Jak radzić sobie z jedzeniem pod wpływem stresu?
 2. Comfort food – jedzenie, które uszczęśliwia!

Cześć, to my, Zespół Carpatree. To właśnie tu, na naszym blogu znajdziesz najnowsze informacje o marce, naszych ambasadorach i wydarzeniach, w których bierzemy udział. Dodatkowo, zawsze czekać na Ciebie będą ciekawe informacje dotyczące treningów, odpowiedniego odżywiania, nowych produktów i promocji.